Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağımlılıktan nasıl kurtulunur? Bildiğiniz tedavi yöntemleri nelerdir?

Madde bağımlılığı, alkol, seks...Düzenle
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı

Kişinin yaşantısını değiştiriyorsa sosyal hayatını psikolojisini bozmaya başlamışsa bağımlılık başlamış demektir. Bugün elimizden ayırmadığımız telefonlar sosyal medya bile bir tür bağımlılık olmuş durumda.
Öncelikle bağımlı olduğunuzu kabul etmeniz ve bunun için profesyonel yardım almanız gerekiyor. Başarı şansının en düşük olduğu bağımlılık kumar bağımlılığı maalesef Başarı oranı %5 in bile altında. Sizi bağımlısı olduğunuz şeye iten sebepler neler? Ne zaman başladı? Toplumda şöyle yanlış bi kanı var. Genelde kişinin psikolojisi bozulmaya başladığında bağımlılık tekrar ortaya çıkıyor. Hem doğru hem yanlış. Belki bir etken olabilir ancak bağımlılıar genelde bahanelerin arkasına sığınmayı tercih ediyorlar. Yani çok mutluykende kişi ben içki içicem deyip alkole sarabiliyor tekrar... Madde bağımlılığı tedavisi genelde alkol bağımlılarından daha başarılı oluyor. Alkole tekrar başlayan kişide yoksunluk belirtileri oluyor. Kandaki alkol yetersiz geldiğinde kişi sanrılar görmeye başlayabilir. Ağlama krizleri geçirebilir. Agresifleşebilir. Böyle bir durumda alkol aldığında sakinleşiyor ve bu durum gün geçtikçe alkol miktarında artışa sebep oluyor. Alkol tedavisinde kişi rehabilitasyon merkezine yatarsa başlangıç olarak vücut alkolden tamamen arındırılıyor. Bu işleme detoksifikasyon deniyor. İşlem sonrası terleme titreme uykusuzluk gibi sorunlar olabiliyor(alkol yoksunluğu). Bu arada söylemeden geçmeyeyim bu işlem sırasında nadirende olsa ölen kişiler var. Aşırı kullanımdan kaynaklı siroza yakalananların sayısı da fazlaca. Bu işlemlerden sonra terapi bölümü başlıyor. İlk 6 ay alkol kullanmazsa kişi yarı başarı sağlanmış oluyor. 1 kereden fazla tedavi görmek başarısız olunduğu anlamına gelmiyor. Ancak kişinin normal hayatına döndüğünde dikkat etmesi gereken şeyler var. Belli bir süre kahve, sigara, çay tarzı ürünlerden bile uzak kalınması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanan kişiler alkol sorunuyla daha zor başa çıkıyormuş. Ayrıca bu tür içecekler uyarıcı madde içerdiklerinden uyku düzenini bozabiliyor. Tedavi sonrası uyku çok önemli. Gündüz uykularından kaçının. Uykusuz kalmayın, uykusuz kalmak demek sorunu aklınıza getirmeye ve başa dönmeye neden olabilir. Asla aç kalmaması gerekiyor kişinin. Boş mide içme hissi uyandırıyor maalesef. Dolabınızda "içme" isteğiniz uyandığında-ki bu olacaktır- soda meyve suyu vs. olması gerekli. Düzenli beslenmeniz c vitamini takviyesi yapmanız önemli. Genelde terapi gören kişilere doktorlar hobi öneriyor. Amaç kişinin boş vaktini doldurarak bağımlı olduğu şeyi hatırlamaması veya daha az hatırlaması. Belirli bir süre alkol kullanılan ortamdan dahi uzak durulmasında fayda var. Ancak ömrünüzün sonuna kadar içki şişesi görmeyeceksiniz diye bir kaide de yok. Bu sorunla başedebilmelisiniz. Bahanelerin arkasına sığınarak tekrarlamaması için elinizden geleni yapmalısınız.
Birde tedaviden dönen insanlar genelde sıfırlanmış mutlu tiplere dönüşüyorlar. Çevreninde desteği önemli. Psikolojiyi iyi tutmak deyim yerindeyse çevredekilerin sürekli güler yüzlü olması önemli. Bağımlı kişi tamamiyle iyileşti diye bir kaide yok. 10 yıl sonra 3 ay sonra.... Olaylar başa dönebilir... Yazı çoğunlukla alkol üzerine oldu ancak tüm bildiklerim bunlar.
Herkese sağlıklı günler dilerim.
  • Paylaş
Bunun için bence diğer bir insanın yardımı şart... Yani başka şeylere yönetecek, iyiye... Kişininde iradesi çok önemli tabi. Maalesef herkes irade sahibi değil. Tedavi yöntemi olarak sevgi diyorum. Sevilen insan kötü alışkanlıklar edinmeyecektir.
  • Paylaş
Bağımlılık türüne göre değişir.
Sentetik uyuşturucularda durum hem fiziksel hem de zihinsel bir bağımlılık haline geldiğinden tedavisi iç karartıcı derecede zordur.
Sigara, alkol gibi konularda ise bağımlılığı tetikleyen unsurlar önemlidir.
Tuvalet eğitiminde baskı gören bir çocukluğun yansımaları cimrilikten, cinsel dürtülerdeki bozukluklara kadar uzanabilirken, profesyonel yardım olmadan bir çok bağımlılığın aşılması zor.
  • Paylaş
Bağımlılıktan kurtulmaya karar verdiğinden emin olmadan hiçbir şekilde kurtulamazsın. Buna karar vermek için de ufak bir liste hazırla kendin için.

Mesela bir kağıdı ortadan ikiye ayır ve sol tarafa iyi taraflarını, sağ tarafa da kötü taraflarını yaz. Listeyi beş dakikada taslak olarak oluşturma, bir kaç gün içinde uzunca düşünerek yaz. Bu liste sana, o bağımlılığın ne kadar gerekli veya gereksiz olduğunu gösterir. Cevaplarını samimi bir şekilde ve kimsenin okumayacağını bildiğin bir şekilde doğru olarak yaz.

Daha sonra başka bir kağıdı yine ikiye ayır ve buna da bağımlılığın etkilerinin kimin üzerinde olduğunu yaz.Sol tarafa kendini, sağ tarafa da diğer insanları yaz. Bu ikinci liste de senin, kendine ve başkalarına verdiğin zararı görmeni sağlar.

Sonra 3. Kağıdı al (Bu aşamada ilk iki kağıdın analizi yapılmış ve kağıtlar yok edilmiş olacak) ve kocaman harflerle bağımlılığın hakkında (her ne ise artık ) çıkardığın sonucu yaz, örnek;

SİGARAYI SEVİYORUM

SİGARA BENİ SEVMİYOR

SİGARADAN NEFRET EDİYORUM

SİGARA HERKESE ZARAR VERİYOR...

Bu kısmı sana kalmış. Son kağıda kocaman bir yazı yazarak, her sabah kalktığında görebileceğin bir yere as. Bağımlılığın, gizli ve çevrendekilerin öğrenmesini istemediğin türdense de 3. Kağıdı unut, sonucu aklına kazı ve sürekli kendine hatırlat.

Bir bağımlılıktan vazgeçmek için kimseye ihtiyacın olmadığını da unutma.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

146 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt