Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağırma ihtiyacı hissetmek anormal bir durum mudur?

Bağırma ihtiyacı hissetmek anormal bir durum değildir... Bir şeyi ne zaman çok çok yapmak isteriz? Onu yeterince yapmadığımızda... Sesimi çıkarmam gereken yerlerde susuyor, kendimi baskılıyor, kendimi anlatmanın farklı yollarını denemiyor ve ifade etmiyorsam bir süre sonra şişerim... Bu durumda yaptığımın tam tersini en uç boyutta yapma eğilimim ortaya çıkar... Susuyorsam bağırırım... Hem de en uygun olmayan yerde, en uygun olmayan şekilde ve en uygun olmayan zamanda... Susmak da bağırmak da işlevseldir... Sıkıntı hep susmak ya da hep bağırmakta... Dengeyi bulabilmek için ne zaman susacağımın ve ne zaman bağıracağımın benim bir seçimim haline gelmesi gerekiyor..
  • Paylaş
Bir ihtiyacın anormal sayılmasından çok, ihtiyacın karşılanma şekli ve içinde bulunulan koşullar daha önemlidir. Sesinizi ne zaman çıkarıp ne zaman çıkarmayacağınızı belirlemek daha öncelikli bir koşul elbette. Kime, ne zaman, ne kadar ne için "bağıracağımızı" biliyorsak ve o ihtiyaç ancak bağırarak ve ses çıkarılarak karşılanıyorsa bunu yapmak daha anlaşılır olacaktır. Bağırmaya duyulan ihtiyaçtan çok, bağırarak karşılanacak ihtiyacın gözetilmesi bir yol olabilir. Bağırıp, sesimi bu kadar çıkarıp neyi elde etmek istiyorum sorusuna uygun bir cevap veren kişi, bu ihtiyacına sahip çıkarak sesini olabildiğince duyurmaya çalışabilir.
Kendilik Psikolojisi
  • Paylaş
Bu saçma düzen karşısında asıl anormallik bağırmamaktır. Sen bağırma ihtiyacı hissedersin çünkü herşeyin delice olduğunu hissedersin, sistemse seni bağırma ihtiyacını 'normal' şekilde gidermen için stadyumlara, boks maçlarına, kolezyuma, at yarışlarına ve benzeri alanlara yönlendirerek sistemin içinde tutar.
  • Paylaş
Hayır... Bence en ihtiyaç duyacağımız şeylerden birridir... Futbol maçları, diğer spor grupları, konserler bu yüzden vardır : )
  • Paylaş
1
Anormal bir durum değildir. İnsan yaratılış gereği kendisini rahatsız eden konularda içindeki sıkıntıyı bir şekilde dışarı atmak isteyecektir. Bağırmakta bu sıkıntıyı atmanın yollarından biridir.
  • Paylaş
İç sıkıntının ve depresif hallerin bir tür dışa vurumudur. Bir insan her olaya susuyorsa, sesinin çıkaramıyorsa bu bir süreden sonra ona rahatsızlık ve şişkinlik hissi verir; kimi insanlar bağırarak(çığlık atarak) , kimi insanlar da bir tür meditasyon halleriyle rahatlar... Her insanın ruh ve beden rahatlatma şekilleri farklıdır
  • Paylaş
Reaksiyona dönüşüyor bazen elinde olmadan bağırabiliyorsun sevinç ya da üzüntüden. NBA maçlarında bench'te çok rastlanır.
  • Paylaş