Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bahçe aydınlatılırken nelere dikkat edilmelidir?

Aydınlatma aracı alırken sadece geceyi düşünerek almayın. Aydınlatma, gündüzleri de kullanılan bir dekorasyon unsurudur. Aydınlatıcınız geceleyen hoş bir ışık sunarken gündüz de peyzaja uysun, göze bir aksesuvar gibi görünsün. Ayrıca kriteriniz son derece parlak bir ışık olmasın. Bahçenizin loş olması veya güvenliği sağlayacak kadar aydın olması yeterlidir. Aksi durumda bahçeniz hep gündüz olur ve gecelerin zevkini çıkaramazsınız (Yani lokal aydınlatmayı tercih edin) .

Ayrıca aydınlatma ürünü alırken bahçenizdeki rüzgar etkisini, deniz kenarında olup olmaması durumunu göz önüne alın ki bunlar doğrudan aydınlatma elemanını etkileyen unsurdur. Rengi konusuna gelince gün ışığı renginde bir aydınlatıcı öneririm. İnsan gözünün en rahat olduğu renktir. Hatta bazı lambaların üstünde kelvin değeri denilen ışık miktarı yer alır. Bu değer 2700-3750 aralığında olsun.

Spot tarzı lambaları tavsiye etmem. Direkt bir noktaya vurmaları pek hoş olmuyor veya direk göze temas edince de bahçe keyfi bırakmıyor. Bunun yerine avize başlıklarındaki gibi veya bir küre içinde bulunan ışıklar gibi ışığı dağıtan aydınlatıcılar kullanın. He bir de, spot tarzını kullanacaksanız ışık direkt bitkilere vursun. O zaman çok farklı bir atmosfer oluyor.

Fikir olsun diye beğendiğim bazı fotoğrafları da paylaşayım:
Dekorasyon

Dekorasyon

Dekorasyon

Dekorasyon

Dekorasyon
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

233 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları