Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bahçede ıspanak nasıl yetiştirilir?

IspanakIspanak serin iklimleri seven, soğuk hava ve dona karşı dayanıklı olan bir bitkidir. Hatta ıspanak bu tip iklimlerde daha iyi filizlenir. Güçlü bir kökü vardır ve kazık şeklindedir. Ekim yapacağınız alanda yeterli besin maddesi ve su gereklidir. Toprak verimli ise gübrelemeye gerek kalmaz.

Ispanak ekilirken yalancı meyve olan tohumu kullanılır. Ekim için önce toprağı bellemek sonra tırmıkla düzleştirmek gerekir. Tohumları havadan ve aralıklı bir şekilde ekmelisiniz. Ardından üzerlerini kapatıp sıklaştırın. Sulaması yağmurlama şeklinde olmalıdır. Ortalama 10 günde yeşillenir. Çimlendikten sonra zayıf fideleri sökmeniz ve yabancı otları temizlemeniz gerekir. Gün boyu güneş ışığı alan bölgelere dikmeniz yerinde olur. Işık almayan yerlerde de yetişir fakat ışık alırsa bitki sapının boyu kısa kalır.


Ispanak yetiştirmede hava koşulları en önemli etkiye sahiptir. Eğer ıspanağı erkekn ekerseniz kış koşullarından daha çok zarar görür ki bu yüzden zamanında ekim yapmanız gerekir. Azar azar ekerek daha sağlıklı yetiştirme şansınız vardır. Bu ekimlerde havalar ısınmaya başladığında ekimi durdurun soğuyunca tekrar edin. Sonbaharda ektiğiniz ıspanaktan ortalama 5-6 ay sonra ürün alırsınız.

Ispanak hasadı bıçakla yapılmalıdır. Önce kalın yapraklıları toplayın, küçük yapraklıları büyümeye bırakın.
  • Paylaş