Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bahçede kabak nasıl yetiştirilir?

Bahçecilik

Öncelikle kabak tohum ekilerek yetiştirilen bir sebzedir. Tohumu da kabağın kendi çekirdeğidir. Kabak ılıman ve sıcak iklim bitkisidir. Yetiştirirken soğuklardan korunmalıdır. Gübre kabağın yetiştirilmesinde etkili ve yararlıdır. Sonbaharda veya ekim yapmadan 1 ay önce kabağı ekeceğiniz toprağa yanmış çiftlik gübresi koyun. Ayrıca yine ekmeden 1 gün önce tohumları suda veya nemli bir bezin içinde bekletirseniz daha kısa sürede yeşillenir.

Saksıda yetiştirmek istiyorsanız öncelikle saksı toprağını fısfısla nemlendirin. Ardından tohumları toprağa ekin. Yine nemlendirin. Sonra saksının üstünü bir streçle örtün ve serin bir yere koyun. Nemin kuruduğunu görürseniz tekrar nemlendirin. Bu işlemlerden 10 gün kadar sonra tohumun yeşillendiğini göreceksiniz.

Fideleri ekme işlemine gelince. Fideleri kökleri toprakta olacak şekilde bahçeye ekin. Fideyi saksıdan çıkarırken zorlanmamak için 1 gün önceden saksıyı sulayın. Ekim günü için serin ve rüzgarsız bir gün seçmek ekimi kolaylaştırır. Ekimden sonra da can suyu vermeyi asla unutmayın. Ardından rutin bir şekilde her gün fideleri sulayın. Ayrıca unutmayın:
  • Yaprakları pörsüyüp aşağı doğru soyuluyorsa susuz kalmış demektir.
  • Kabak hızla büyüyen bir sebzedir. Hasat zamanı bol su ister.
  • Lezzetli olması için kabağı olgunlaştıkça sık sık toplayın ve küçük olanları seçin.
  • Paylaş