Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi halk arasında neden bir psikolojik tedavi hastanesi olarak değil de korkutucu ve kötü bir yermiş gibi telaffuz ediliyor?

Geçmiş dönemlerde psikolojik rahatsızlığı olan insanlar ve cüzzamlılar pek de iyi muamele görmüyordu. Bu hastalara bakışın şu an bile tam oturmadığını düşünüyoruz ama ciddi kazanımlar elde edilmiş durumda. Misal bir kaç yüzyıl öncesinde bu hastalar gemilere bindirilip suya başıboş bırakılıyordu toplumdan tecrit etmek için. Bugüne kadar gelen süreçte de hastaneler çok tedavi amaçlı değil, tecrit amaçlı kullanıldı. Adım adım bugünlere gelindi.

Sonuçta toplumsal bilinçaltımızda bir yerlerde bu hastanelerin pis zindanlar olduğu ve içinde kalan hastaların iyiden iyiye delirip tehlikeli hale geldiği bir korku tüneli olduğuna dair kalıntılar var. Bu korkutuculuk sanırım bu durumdan ciddi bir pay alıyor.
  • Paylaş
Bence toplum olarak psikolojik sorun yasayan insanları olumlu karsılayıp benimsemediğimiz için böyle yerler öyle nitelendiriliyor... .
  • Paylaş
İnsanların psikolojik problemleri olanlara bakış açısından kaynaklanıyor. Ön yargı, insanoğlunun hastalığı haline gelmiş
  • Paylaş
Eskiden hastaların gerçekten çok kötü koşullarda kaldığı ve insanların ''kapatıldığı'' bir yer olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bu, koşulsuzluklar ve gelişmemişlikle ilgili muhakkak. Ayrıca bu hastaneler için filmlerde ve kurgusal kitaplarda oluşturulan imajın da etkisi büyük. ''Psikolojik filmler'' gibi garip bir başlık altında toplanan filmlerin çoğu korku filmi. Elektro Konvülsif Tedavi dediğimiz EKT'nin insanlara yüksek şiddette acı çektiren bir tedavi yöntemi olarak gösterildiği filmler çok fazla. Eh, bunun gibi onlarca sebep varken neden olmasın... .
  • Paylaş
Psikoloji Alanı-Mesleği İnsanlara 'Deli Doktoru' Diye Lanse Edildiği İçin Böyle Bir Yanılgıya Düşüyoyor İnsanlar...
  • Paylaş
Mantıklı daha sevecen bişi olsun arkadaş, can sıkıntısı giderme merkezi, deşarj merkezi falan olsun
  • Paylaş
Çünkü orası psikolojik değil psikiatrik tedavi merkezidir. Psikiatrinin tedavi yöntemleri çeşitli yatıştırıcı, uyuşturucu maddeler, deli gömlekleri, süngerli odalar en sonunda da kafaya 30 000 volt vermektir. Doğrusunu isterseniz bir psikoloğa gitmekten hiçbir şekilde çekinmem ama bir psikiatr ya da hele Bakırköy'e gitmemek için elimden geleni yaparım.
  • Paylaş
2

Goul Chakir Katsapoulos, bu şekilde ürkütücü olması yine de çok kötü diye düşünüyorum. tedavi olması gerekli olan gençler için güdüleyici ve iyi izlenim bırakan bir yer olması gerekir kanaatindeyim bu gibi bir yerin. Fransız Lape de psikiyatr merkezi, belki devlet olmadığı için hakkında duyulan herşey olumlu diye düşünülüyor ama olay doktor ve hemşirelerin çalışma çeklii ve hastanedeki tutumuna bağlı. Belkide eğitim ve işini sevmemekle ilgilidir. Toplumdaki tedavi görmek isteyen insanlarımız için bir adım atılmalı...

Şaman, Bakırköy denince aklıma nedense "One Flew Over the Cuckoo's Nest" geliyor. Hastahaneye kapatılmış aciz bir deliye iyi davrandıkları konusunda çok şüpheliyim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

788 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt