Bilmek istediğin her şeye ulaş

Balıklar nasıl su içer?

Her canlı gibi balıkların da fizyolojisinin uygun bir şekilde işleyebilmesi için suya ihtiyacı vardır ve su tüketimi yaparlar. Balıklar tuzlu suda ve tatlı suda yaşayanlar olarak ikiye ayrılır. Tuzlu suda yaşayan balıklar, yoğun bir ortamda yaşadıkları için sürekli su içmek durumundadır. İçtikleri tuzlu sudaki fazla elektrolitleri de solungaçlarından dışarı atarlar. Bu çok fazla enerji gerektiren bir işlem olduğundan tuzlu su balıkları elde ettikleri suyu daha iyi kullanmak için, böbreklerinden atılan su miktarını en aza indirir. Tatlı su balıklarında ise dışarıdan içeriye fazla su girişi olur. Tatlı su balıkları da bu fazla suyu dışarı, devamlı dışarı atmaya çalışırlar. Boşaltımları tuzlu su balıklarına göre daha fazladır. Bazı balık türleri ise bu ayrıma girmezler.
  • Köpek balıkları ve vatozların vücut konsantrasyonları deniz suyuna yakındır. Böylece suyu dışarı atmak için herhangi bir enerji harcamak zorunda kalmazlar.
  • Yılan balıkları ve ringalar, yaşamlarının bir bölümünde tatlı suya, bir bölümünde de tuzlu suya girerler. İki duruma da adapte olabilirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

816 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt