Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bana maddi açıdan getirisi olabileceğini düşündüğüm bir e-ticaret sitesi yaptırmak istiyorum. Sitenin getirisi olmaya başladıktan sonra sitenin kodlarını yazan yazılımcı sitenin kaynak kodlarını yazdığı için herhangi bir hak veya pay talep edebilir mi? Bunun hukuki sonuçları nelerdir?

Siteyi legal yollardan yaptırın. Öncelikle sizin bir şirket olmanız lazım, şahıs şirketi bile olur, mesele legal yollardan kazancınızı sağlıyor, verginizi ödüyor olmanız ki devlet yasalarıyla sizin şirketinizi korusun. Ardından site yapan bir firmaya gidin, bir sözleşme yapın, sözleşmenizde kaynak kodlarının sizin malınız olacağı da dahil olsun. Ücreti mukabilinde tüm web sitesi firmaları sizin olan ya da olacak olan tüm haklarınızı size verecektir.

Tabii ki parayı korsan kazanacağım, vergisini ödemeyeceğim, sitemi de en ucuzundan yaptıracağım gibi bir düşünceyle yola çıkmışsanız yasalar sizin hiçbir hakkınızı korumayacaktır. Devlet en büyük mafyadır sadece haracını verenleri korur, haracı da kasanıza girenin yarısı kadardır, sadece bir gün mahkemelik olursanız mahkeme masraflarını yine sizin ödemeniz koşuluyla sizi korusun diye...

Yanlış anlaşılmasın böyle yola çıkılmaz, böyle para kazanılmamalı falan demiyorum. Ticaret dünyasında nasıl devlet en çok nasıl soyarım diye bakıyor ve soyuyorsa bir tüccar da insan sağlığı ve can güvenliğini tehlikeye atmadığı sürece devletin soygununa karşı tedbirini almalı. İşini kendini nasıl en az soydurarak yapabileceğinin yollarını bulmalıdır. Yazdıklarım sadece yasal yollarla korunabilmenizle ilgili. Yoksa sıfırlanamayan 30 miyon avrolar, oğulcuğa alınan gemicik filoları, babaya göt değmemiş saray ve jet, bir de göt değmemiş cami döneminde tabii ki bence vergi ödemeden güvenli bir şekilde yürüyebilecekseniz yürüyün.

Diğer arkadaşın yazdığı gibi bir yol da seçebilirsiniz, küçük bir mafya kiralamak muhtemelen sürekli asıl mafyaya (devlet) kasanın yarısını vermekten daha ucuza gelecektir... El sıkışırsınız, namussuzluk yapanın da sıktırırsınız topuğuna...
  • Paylaş
Eğer yazılım işi karşılıklı ticari olarak yapılmışsa... Yani bir fatura alıp karşılığında para ödemişseniz yazılımcı birşey yapamaz... Bir sorun da çıkmaz... Fakat eğer e-ticaret işi yapıyorsanız ve siteyi hazır e-ticaret scripti ile değil de özel bir tasarım ile hazırlatıyorsanız her aşamada yazılımcıya ihtiyaç duyacaksınız... Bunu da unutmamak lazım. . .
  • Paylaş
1

Şaman, Bu çok doğru bir düşünce aynı zamanda müşteriyi de koruyor. Yazılımcı sonuçta sürekli müşterisine kazık atıp onu kaçırmak istemeyecektir.

Topuğuna sıkar ana sayfaya paramı ödemedi yazarım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

124 Görüntülenme3 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları