Bilmek istediğin her şeye ulaş

Önerebileceğiniz meslekler ve tahmini gelirleri nelerdir?

Ben henüz liseyi yeni bitirdim puanim her yere yeter herhangibi bir mesleğe bir ilgim veya yeteneğim yokDüzenle
Yukarıda sıraladığınız mesleklere odaklanarak yazıyorum... En garantisi doktorluk. İhtisas yapmış bir doktor devlette 5000 TL üstü kazanır, özelde yeteneğine ve uzmanlaşmasına göre bu miktar katlanarak artar.
Diş doktorluğu da muayenehane açabilirseniz güzel bir kazanç kapısı ama yatırmanız gereken sermaye de az değil.
Mimar, mühendis özelde 5-6 bin arası kazanır tabii ki ilk yıllarında değil. Bir tek elektrik/elektronik mühendisleri ODTÜ'den mezunlarsa ve ASELSAN'da işe başlarlarsa 4-5000 arası bir ücretle başlarlar.
Mühendislik seçecekseniz bence en iyisi endüstri mühendisliği, özel sektörde en tepeye kadar yükselme şansınız olur.
 • Paylaş
3

Ahmet Konurat, Teşekkür ederim ama neden endüstri mühendisliği

Şaman, Rica ederim. Mühendis aklına ve kısmen bilgisine sahip işletmeciler oluyor endüstri mühendisleri. Doğal olarak hem tercih ediliyor hem de yükselme fırsatları önlerinde açık oluyor.

Ahmet Konurat, Uçak veya uzay mühendisliği nasıl bilginiz var mı

Çok klasik olacak ama her mesleğe yeten puanın varsa meslek garantisi olan fakülteler yazmanı tavsiye ederim... Tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, hukuk fakültesi... Benim bilgi sahibi olduğum tıp ve diş hekimliği fakültsi ikisinde de iş garantisi var diyebiliriz fakat ikisinde de özellikle tıpta uzmanlık yapmazsan pratisyen hekim olarak kazacağın para 4.000 lira civarında olur tabi diş hekimliğinde imkan daha fazla özel poliklinik veya kendi kliniğin varsa daha iyi paralar da kazanabilrsin ama bu ne kadar devam eder bilemem artık her işi uzmanı yapsın yaklaşımı yaygınlaşıyor yani yakında diş hekimliğinde de tıpta ki gibi uzmanlık şart hale gelebilir tabi uzmanlık yaptıktan sonra yani ortalama 30 yaşından sonra 10.000 tlye varan duruma, çalıştığın yere göre değişen paralar kazanabilrsin
 • Paylaş
Makina Mühendisliği derim. Hem iş dünyasında yelpazesi geniş hemde zevkli bir meslek dalıdır.
 • Paylaş
1

Ahmet Konurat, Peki max. Ve min. Gelir ne kadar olur

Bence bilgisayar mühendisliği hem güzel hem de kazancı iyi bir meslek. Çok rahat iş bulabileceğin bir meslek. Geliride kendini geliştirmene bağlı olarak doktorluk vs gibi mesleklerin gelirini tokatlayabilen bir meslek.

Kendimden örnek vereyim sana, ben bu mesleğe aşığım. İşime severek gidiyorum, kendimi çalışmış gibi hiç hissetmedim. Tabiki bu kişiden kişiye değişir.

Parası konusunda da tamamen sana bağlı, kendini geliştirirsen çok iyi paralar kazanabilirsin. Hatta vizyonun varsa geliştirdiğin bir teknolojiyle dünyaca ünlü biri olabilirsin. Tabiki buda azimi ve vizyona bağlı. Bide Türkiyedeki saçma sapan zihniyetin önünde diz çökmemeye.

Ayrıca yurt dışına gidecek olursan yine çok rahat iş bulabileceğin bir meslek. Hatta Türkiye şartlarının 3-4 katı daha iyi gelir ve tecrübe edinirsin.

En güzel yerinden de bahsedeyim: bilgisayar bilimiyle tanıştıktan sonra neden daha önce öğrenmedim, neden daha önce karşılaşmadım diye kendimi paraladığım çok zaman oldu. Bu teknolojileri şuana kadar bilmeden nasıl yaşamışım dedim kendi kendime. Şuanda insanların böyle şeyleri bilmemesini yadırgayarak bakıyorum. Çok değerli bir tablo vardır ama sahibinin bundan haberi yoktur. Evinde yanı başında duruyodur, ama onun gözünde sadece resimdir o. Öyle bişey işte bu bilgisayar dünyası, evinde yanı başında durur ama sen onu facebook, twitter olarak görürsün sadece.

İçinde çalışan mekanizma, parçaları, algoritmalar, network, kriptoloji, programlama dilleri, makine öğrenmesi, görüntü işleme vs vs vs.

Bunları bilmeden insanlar nası yaşıyor inan bana hayretler içinde kalıyorum. Bu meslekte kendimi farklı bi dünyada yaşıyormuşum gibi hissediyorum. İnsanların neler kaçırdıkları hakkında hiçbir fikirleri olmamaları hayrete düşürüyor beni. Daha da ilginç olanını söyleyim, bu söylediklerimin çogunu bu mesleği yapıpta hissetmeyenler tatmayanlar var. Ama eminim ki, söylediklerime katılan meslektaşlarım mutlaka vardır.

Özetle meslek konusunu şöyle noktalayım. Yukarda anlattığım meslek bana göre en kral meslektir. Hatta meslek değil benim için bir hayat arkadaşı gibi. Sana tavsiye edebilir miyim bu mesleği, edebilirim; ama daha iyi meslek tavsiyesi istiyorsan eğer: "benim yukarda hissettiklerimi ona karşı hissedebileceğin bir meslek" seç ve hayatının her saniyesinden zevk al.

Para konusuna çok girmedim, çünkü bana göre "KÜÇÜK DÜŞÜNMEK; BÖYLE BİR MİLLETE HARAMDIR".
Hedefin yüksek olsun, dünyaya bişeyler katmak olsun. Parada gelir inşallah.
Hakkında hayırlısı olsun.
 • Paylaş
Yazılım mühendisliğini geleceğin mesleği olarak görüyorum. Eğer baştan başlama imkanım olsaydı şu an tam da oradan başlayabilirdim belki. İşe yaratıcılığınızı da katınca sıradışı projeler üreterek tahmin ettiğinizden çok daha yüksek gelirler de elde edebilirsiniz. Kaldı ki sadece bilişim sektöründen çalışan bir yazılım mühendisi olarak hayatınıza devam etseniz bile gayet doyurucu ücretler alacaksınızdır.
 • Paylaş
Cevapların çoğu direk maddi kazanç üzerinden gitmiş ve Yazılım konusunda hem fikir olmuş. Burada asıl önemli olan kazançtan çok sana hangisinin uyacağı.

Yazılım sektörü bir çok mesleği rahatlıkla tokatlar. Eskilerdeki prestijli mesleklerin çoğunun sadece prestiji kaldı; fakat yazılım da hayatını yüksek standartlarda devam ettirebileceğin kadar maddi kazanç sağlayabilirsin ancak sevilmeden yapılacak bir iş değil.

Onunla yatıp, onunla kalkman, hayatı yazılım gibi algılayacak kadar çok sevmen lazım. Diğer türlü bugün arada kalmış adapte olamamış ama yazılım çevresinde bir rol almış ama karar mekanizmasında rol oynayamayan bir yığın insandan biri haline gelebilirsin.

Bir de başka yönden bu işe yaklaşmak doğru olabilir. Amerika'da en fazla ilk yüz firmadan bir tanesinin "Bodrum Temizleme" şirketi olduğunu biliyor musun?

Bu adamlar ne teknoloji ne de finansal bir iş yapıyorlar sadece işlerini iyi yapıyorlar. Eğer konu para ise sevdiğin bir mesleği doğru şekilde yapmak sana para getirecektir.

Diğer türlü dediğim gibi mesleğine ısınamamış, hayatını renklendirmek için çeşitli hobiler edinmeye çalışan, bisiklet grubu kuran, dalmaya giden hızlıca orta yaş sendromuna girmiş insanlardan biri haline gelebilirsin.

Bu hobilere gönül vermiş içten gelen bir ateş ile bunları icra edenleri tabii ki ayrı tutarak konuşuyorum.
 • Paylaş
Şöyle bir paylaşımda bulunabilirim. Gelirler konusunda bir tahminde bulunmayacağım.

Meslekler

Kaynak:weforum.org/agenda/2016/09/jobs-of-futur...
 • Paylaş
İp teknikerliği
 • Paylaş
Sağlık , mühendislik, idari bilimler dışında hiç bir bölümü yazma özel ilgin yoksa.
 • Paylaş
Gelirine gore meslek secmek kisiyi cok yaniltir... Desem ki hayal ettiginin 2 kati parayi kazanacaksin ve xxxx isini yapacaksin... Hergun ve yillarca...

Dunyaya gelis amacimiz para kazanmak olamaz ama hayallerin, hobilerin, zaman harcamaya bayildigin bir isi secersen zaten istedigin paralari kazanirsin...

O nedenle bunun cevabini kendini taniyarak sen verebilirsin, istedigin meslegi ilgili uzmani ile istişare ederek strateji yapabilirsin.
 • Paylaş
Gelir 2. Planda bırakılarak düşünülmesi gereken bir konudur. Bir ömür hangi mesleği yapmaktan sıkılmazsınız, kendinizi görmek istediğiniz mevkii neresidir gibi soruların cevaplarıyla yön vermek gerekir seçime. Her meslek kendinizi geliştirdiğiniz sürece size imkan oluşturur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

990 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt