Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bana Osmanlıca dayatacağına kendisi biraz Matematik öğrense nasıl olur?

2 Ocak Mevlid Kandili (Hz.Muhammed'in doğumu)Peki, Kutlu Doğum Haftası niçin Nisanda?Hz. Muhammed'in doğumu 8-12 Rebiülevvel günlerinden 569-572 tarihlerinden birisidir.Ve o tarihler, miladi Haziran ayına tekabül eder.Mekke'nin fethi, Hicri 20 Ramazan, 8. Miladi takvim karşılığı, 11 Ocak 630.O da ne hikmetse 1 Ocak olmuş.Düzenle
Bende ingilizce dersini istemiyorum ama onuda dayatıyolar ne olcak
  • Paylaş
3

Ayhan Şimşek, Engilizce sınırların ötesine zorunlu Osmanlıca ise tarihin berisine taşır. Yani insan olanı...

Adem Şahin, herkezin görüşüne saygımvar

Hakan Özerdem, Sorun zaten dayatmalarda. Osmanlıca veya İngilizce dillerinde değil.

RTE yalnızca matematiği değil diğer birçok dersi de en baştan öğrenmeli ama ben buraya başka bir şeyi sorgulamak için geldim.

Hicri takvim ve miladi takvim günlerini nasıl denkleştirebiliyorsunuz?

Benim bildiğim kadarıyla hicri takvim ay yılına, miladi takvim de güneş yılına göre düzenlenmiştir. Ay yılında da bir yıl 354 gün olduğundan her yıl dini günler bizim kullandığımız miladi takvime göre 11 gün geriye gider. Yani bu durumda 12 Rebüevvel (atıyorum) 8 hazirana denk geliyor denemez. Çünkü her yıl farklı bir güne denk gelir. Yanılıyor muyum?

Yukarıdaki bakış açısıyla kutlu doğum haftasının her yıl aynı hafta kutlanmasına da ben anlam verememiştim. Durumu birkaç kişiye sordum. Kutlamanın sembolik olduğunu söylediler. Çok saçma geldi bana. Kimilerine göre özellikle 23 nisanla aynı haftaya denk getiriliyormuş. Hakikaten öyle midir bilemiyorum ama şu kutlu doğum saçmalığı da sonradan ortaya çıkma adetlerimizden biri zannediyorum.
  • Paylaş
4

Hakan Özerdem, Geçtiğimiz sene için bu tarihlere denk geliyor, yani her yıl bu tarihe denk gelmiyor tabii ki. Bahsi geçen tüm tarihler için bu durum geçerli yani.

Fat Ma, farz et sonradan çıkmış. bir müslüman olarak o güne anlam yüklemenin ki yüklenilen anlam kötü değer değil bence kötü bir tarafı yok

Bazarov, Sizce yoksa kutlayın beni ilgilendirmez.

Hakan Özerdem, Bu soruda kutlanmasına laf edilmiyor. Matematik olarak bariz bir hatanın nedeni soruluyor. Cevap olarak "onu bunu bırak kendine bak" tadında cevaplar da "matematik hatayı algılayamayacak bir hal" göstergesi.

Onu bunu bırak da kendine bak
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

72 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt