Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bankalar dolandırıcılığı nasıl yasallık kılıfı altında yapabiliyor?

Zengine, bankada bekleyen parası nedeniyle aylık olarak para ekleniyor. Bu da fakirlerin borçları nedeniyle eklenen faiz altından yapılıyor. Anti robinhoodculuk oynayan bu banka düzeni yerine farklı para sistemleri var. Tefecilik kabilinde ki bu faiz sistemi 21.yy da nasıl hala milleti hiç kurtulamayacağı borçlar içinde boğduğu halde engel olunmuyor? Faiz sebebiyle kişi kendi borcunun kat kat fazlasını bile ödemek zorunda kalabiliyor. Düzenle
Düzen böyle kurulmuş ve işliyor. İslam dini açısından faizin haram olmasının da temel sebebi bu olsa gerek. Bu sistem sayesinde, zengin daha zengin olurken, fakir ise dibe doğru sürükleniyor. Aslında burada temel suç bankaların değil. Tasarruflarını reel ekonomiye dahil etmek yerine, tatlı faizi tercih edenlerin. Bunların sayesinde bankalar bu işten büyük rakamlar kazanıyor ve gariban halkın canını yakabiliyorlar. Çaresi var mı peki? Elbette yok, çünkü sistemi devletler destekliyor.
  • Paylaş
2

Evren Bilimci, Açıkçası çok uzun dönemli bir şey değil Bankalar. Kökleri 200 yıllık bir sistem. Alternatif para teorileri olduğundan soruda bahsettim. Belki tartışma çıkar , çıkmalıda ancak ben teslimiyetçi değilim ve olunmamalıda. Hatta böyle bir konuda insanları yıllarca borçlar içerisinde süründürüp orta tabakanında fakirleşmesi hiç bir ülkenin isteyebileceği bir şey değil.
Büyük bir ekonomik çöküntüye yol açıyor. Geçmişte örnekleri var. İMF yaptırımlarıyla karşılaşılan bir millet. Ülkeyi ipoteklemek gibi gibi. Doların egemenliğinde bir dünya, doları basanlara bol kazançlı günler demektir. Vergiler, zamlar. Ülkenin yatırım araçları, kalkınması gibi büyük rollere etki ettiğinden dolayı da engellenmeye çalışılmalı.
Herşeyin fiyatının artması ama kazancın sabit kalması üstüne faiz oranlarının üstlere çekilmesini açıklayabilir misiniz?
En azından bankanın alternatifi olarak Osmanlı da ki karzı hasen vakıfları denenebilir. Kısaca Deniz bank A.Ş 'ye para gitmemesi için daha fazla sömürülmemek ve köleler olmamak için savaşılması şart. Ondan sorna gelişmekten sözedilebilsin.

Yasallık kılıfı atfedilen, etik olmayan bir durum. Normalleştirilmemeli. Dolar bazında ürün al. Tl bazında sat. Bu kafalar AB hayalleri kuran batıyla hala dostluk isteyen misyonerlerden başkasınıa cazip gelen şeyler değil.
Faiz, riba tabi ki haram çünkü İnsan haklarının savunan hikayeciler, sivil toplum kuruluşları FAKİRLİKLE MÜCADELE etmiyor.Hepsi formalite ve göz boyamaya yönelik.

Önlem almak için devletin desteklediğini söyleyemeyiz sanıyorum.
Batı da faizli sistemler için bir çok yol denendi. Paranın zenginlerin havuzuna akmasının anlamı çok büyük. Ferguson olayları, yunanistan krizi. Almanyanın para birimini kaybetmesi. Amerikanın şişen ekonomisinden sonra avrupa ülkeleri ile altın dolar takası yapması. Ve dahası
Dolar Osmanlı zamanında çok küçük bir değere sahiptii. 1 Türk lirasi 7 dolar gibi bir şeydi.

Murat Yazici, Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Ancak sizinde söylediğiniz gibi doların hakim olduğu dünyada yaşıyoruz. Bunun en temel sebebi güç! Çünkü istediği ürünü parayla, parayla alamadığını savaşla alıyor. Teslim olmayanları katlediyor ve yağmalıyor. Dünya eskisi gibi değil artık, SSCB dağıldıktan sonra USA dünya abiliğine adaydı. Yeni dünya düzeninde güçlü Rusya ve tabi ki Çin var. Ne yazık ki 3. dünya savaşı çok uzak değil. Özellikle sınırlarımız ateş altında iken bizim bu savaştan ağır yaralar almadan çıkmamız mümkün görünmüyor. Çocuklarımın geleceği için çok endişeliyim çok. :(

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

46 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları