Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bankalar neye göre araba kredisi verir?

Bankalarda kredi ne için verilirse verilsin hepsini kapsayan kredi kriterleri vardır. Bu kriterlere bakarak banka size bir kredi notu oluşturur ve notunuz geçmişse krediyi alırsınız. Kredi kriterleri:
  • Gecikmiş ödemeleriniz KKB(Kredi Kayıt Bürosu) kayıtlarında 5 sene boyunca kalacaktır ve 5 sene müddetince herhangi bir kredi ürünü (ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı vb…) müracaatında karşınıza olumsuz bir kriter olarak çıkabilir. Dolayısıyla; tüm ödemelerinizi zamanında yapmaya önemle özen göstermelisiniz.
  • Bankalarla uzun soluklu ilişki kurmak bizim için bir artıdır. Banka, daha önce bankalarla hiç çalışmamış kişiyi değerlendirirken referans alacağı bir sistem bulamaz. Bu da kredi değerlendirmemizi olumsuz etkiler. Unutmayın, ödemelerini eksiksiz ve zamanında yaptığımız bir kredi kartı kullanmak kredi notumuzu olumlu yönde etkileyecektir.
  • Bankalar kredi ödemelerimizi zamanında yapabileceğimizden emin olmak isterler. Bu sebeple geliri olan ve gelirini belgeleyebilecek müşterilerine kredi vermek isterler. Belgelenebilir bir gelirimizin olması kredi değerlendirmemize pozitif etki edecektir.
  • Rastgele kredi başvurusu yapmak kredi sicilimizi olumsuz etkiler. Olumsuz cevap aldığımız kredi başvuruları KKB kayıtlarında gözükür ve kredi notumuzu olumsuz etkiler. İhtiyacımız yoksa kredi başvurusu yapmamaya özen göstermeliyiz.
  • Bankalar 18 yaşından küçüklere kredi ve kredi kartı vermezler. 18 yaşından küçükseniz aile büyüklerinizden size ek kart çıkartmasını talep edebilirsiniz. Yeni yaşınızla beraber ödemelerini aksatmayacağınıza emin olduğunuz kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Unutmamalısınız ki kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken bankalar sizden gelirinizi belgelemenizi isteyeceklerdir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

588 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt