Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bankaların aldığı hesap işletim ücreti yasal mı?

Sayın @newzat eğer gerçekten para saklama maliyeti diye bir şey olsa ki buna kendiniz de inanmıyorsunuzdur, az para için az çok para için de çok olmalıydı. Halbuki bu ücret az parası olandan tam çok parası olandan hiç alınmaması şeklinde oluyor. Kaldı ki para bankaya para getiren bir şeydir; yatırılan paranın bir saklanma maliyeti değil getirdiği kardan söz edilebilir.
  • Paylaş
Bankaların yasalar umurunda değil, şöyle ki 10 yıl önce hesap işletim ücreti diye birşey yoktu, çünkü o zamanki hükümetler tacir değildi. Paramızı o zaman da bankalarda tutardık. Hem paramı satıp para kazanıyor banka hem de paranı saklıyorum diye ücret alıyor. Bu şuna benzer bir depoya malımızı koyuyoruz, depocu masamızı başkasına satıyor biz masamızı almaya gittiğimizde bir de bakıyoruz ki masanın bir ayağı yok. Kusura bakmayın ama bankaların halkı soymasına bu kadar destek çıkan banka sahibi bile görmedim, hangi bankada çalışıyorsunuz bilmem ama o bankanın IK ofisini tebrik ediyorum. Gerçekten ama gerçekten bir bankam olsa sizinle çalışmak isterdim.
  • Paylaş
Kanunlara ve imzalanan ticari sözleşmeye bağlı. Bilmiyorum.
  • Paylaş

Senelerdir muamma bir konu. Kimine göre yasal kimine göre değil. İtiraz edip geri alabilen de var alamayan da. Hatta alıp bankanın tekrardan itiraz davası açarak pişman ettiği müşteriler de var.

  • Paylaş
Yasal olmasa bankalar bu parayı tahsil edemezler. Bu ücretin anlamı para saklama maliyetidir. İnsanlar kasasında veya cebinde durmasını istemedikleri kadar büyük paraları bankadaki hesaplarına yatırırlar. Neden? Banka güvenli, ve istediğiniz an çekebiliyorsunuz. Bankalar da haklı olarak bunun maliyeti olduğundan müşterilerinden böyle bir ücret talep ediyor. Geri ödenip ödenmemesi konusuna gelince de, tamamen bankanın müşteriden karlılığına bağlı bir durumdur. Bankanın iyi bir müşterisiyse bunlar göz ardı edilebilir tutarlardır bu nedenle de iade edilir. Ama bankayı sadece kasa gibi kullanmak isteyen müşterilerden de pek tabiki bu ücret talep edilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1385 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Hesap işletim ücreti yasal mı?