Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bankaların talep ettiği kart ücretleri yasal mı? Kart ücretine itiraz yolu nedir?

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun Sözleşme Şartları Başlıklı 24. maddesinin (4) numaralı fıkrası: “Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” hükmünü amirdir. Bahse konu Kanun ve buna ilişkin Yönetmelik hükümlerine uygun şekilde imzalanan sözleşmelerde kart ücreti öngörülmüş olması durumunda, bu ücretin alınmasına engel teşkil eden bir husus bulunmamaktadır. Dolayısıyla kart ücreti alınmasına ilişkin her bir somut olayın, Kanunun söz konusu maddesi ile anılan Yönetmelik uyarınca ve banka ile imzalanan sözleşme kapsamında münferiden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kendilerinden kart ücreti talep/tahsil edilen müşterilerinin öncelikle ilgili bankayla yapmış oldukları sözleşmeleri incelemeleri ve itirazlarını bankaya iletmeleri, uyuşmazlık durumda ise anılan Kanunun 44. maddesi uyarınca, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili hükümlerine göre Tüketici Sorunları Hakem Heyetine ya da Tüketici Mahkemesine başvurmaları gerekmektedir.
  • Paylaş
En basit yolu: Arkadaşım bankanın müşteri hizmetlerindeki kişiye "kart ücretini kaldırmazlarsa kartını iptal edeceğini" söylemiş. Hemen kaldırmışlar.
  • Paylaş
kabus444.blogspot.com Blogunu takip etmenizi tavsiye ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

510 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt