Bilmek istediğin her şeye ulaş

Banyo yaptıktan sonra parmaklarımız neden buruşur?

Vücudumuzda parmak uçları ve tabanlarımızda kıl ya da tüy bulunmamaktadır. Kıl ve tüy bulunmayan bu yerlerde koruyucu keratin tabakası bulunmamaktadır. Keratin tabakası bulunmayan bu yerler kalın bir deri tabakasına sahiptir. Suya yer veremeyen bu bölgeler bir süre sonra eğilir ve büzülmektedir.

Ellerimizin suda buruşması osmos olayına bağlıdır. Daha sulu bir madde, daha yoğun katı bir maddenin içine girdiğinde su geçirir. Derinin içine geçen su deriyi şişirmektedir. Bu şişme olayı sonucunda deri büzülerek yüzeyini genişletmektedir. Bir süre sonra elimiz tekrar eski haline dönmektedir. Çünkü; derimizin altına giren su bir süre sonra buharlaşmaktadır.

Parmakların buruşmasına yeni bir bilimsel açıklama daha yapılmıştır. Bilgi şöyle ;

İngiliz ''Biology Letters'' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; İngiltere'deki Newcastle Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması buruşmuş parmakların ıslak durumlarda daha iyi kavrama sağladığını gösterdi. Araştırmacılardan Tom Smulders, bunun, ''Araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini'' vurguladı.
  • Smulders ve ekibi, gönüllülerden önce elleri kuru olarak farklı boyutlardaki misketleri tutmalarını istedi.
  • Daha sonra bilim adamları gönüllülere bu işlemi ellerini 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra yaptırdı.
  • Katılımcıların parmakları buruşmuşken ıslak misketleri daha çabuk yakaladıkları görüldü.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

795 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt