Bilmek istediğin her şeye ulaş

Banyolardaki "Bide"yi (Türk kültüründe olmayan ve genelde yurt dışındaki evlerde, bizdeyse lüks otellerde kullanılan) kullanmaktan hoşlanan var mıdır?

Direk olarak gereksiz icat olarak görüyorum nedense. Henüz Türkiye'de ne amaçlı kullanıldığının farkında olduğunu sanan ancak farkında olmayan bile tonlarca insan var. Düşünülen her amaç için bile gereksiz bir icat bence. Otellere karışmam ama, Türk evleri için direk olarak fazladan yer kaplayan bir gereç diyebilirim.

Bidet'in veya Bide'nin icadı 17.yy'da Fransa'da gerçekleşiyor. Kullanış amacı, Fransız hayat kadınlarının, girdiği her ilişki sonrasında genital bölgelerini temizlemesi mantığına dayanıyor. O yüzden Fransa'daki en kötü motel odalarında bile bu icada rastlamak mümkünmüş. Günümüzde daha çok İtalyanların vazgeçemediği bir gereç olmuş bu. Yani şöyle bir düşündüğünde, git duş al, banyo yap... ayaklarını yıkamak istiyorsan, gir küvete veya duşakabine orada yıka... ne biliyim, mantıksız geliyor işte bana.
  • Paylaş
bahsettiğiniz bide yi biraz açıklasaydınız; nasıl kullanılır hangi açıdan gereklidir gibi.. Klozetin yanında tamamlayıcı olarak kullanılıyor sanırım, Türk kültüründe yok evet, fakat gerekli midir, olsa daha iyi midir, daha fazla hijyen sağlar mı ? ...
  • Paylaş
Sıcak su olduğu sürece evet
  • Paylaş
Gayet güzel bir icat, gördükçe kullanırım.
  • Paylaş

mide bulandırıcı duruyor biraz adamların klozetlerinde su yok ama bunu kullanıyorlar ben de bunu anlamam

 

  • Paylaş
Kurna değil mi o?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5504 Görüntülenme7 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları