Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başarı oranları kendi alanlarına göre aynı olan iki yapıtın, önce kitabını okumak mı yoksa filmini izlemek mi daha iyi bir tercihtir?

Örneğin Game of Thrones serisinde olduğu gibiDüzenle
Önce kitabı okumak bence daha iyi. Filmin süresi kısıtlı olduğundan aradaki bazı olayları atlayabiliyorlar ama kitabı okuyunca o boşlukları sen tamamlayıp filmden daha fazla keyif alabiliyorsun.
 • Paylaş
Kitabını okumak "kutusunda sıfır", sinemasını izlemek "2. el"dir.
 • Paylaş
En iyi tercih sadece kitabı okumaktır bence... Şöyle ki; kitabı okuduğunda kafanda bir sahne canlanıyor ve karakterleri yazar sayesinde kuruyorsun, çevrede veya ortamda bulunan nesneleri bile hayal edebiliyorsun. Sürükleyici kitaplar sana dizi film izliyor havası bırakır, yani gece uykun geldi kitabı bıraktın diyelim, bir sonraki günü iple çekiyorsan kitap amacına ulaşmıştır. Hayalinde canlandırdığın bir sahneyi filmi izledikten sonra kıyasladığında "hayal kırıklığı" olarak sonuca ulaşırsın. Kitapları sinemaya uyarlaması basit bir bütçeyle olmuyor, yazarın gözünden olayları anlatabilmen için büyük bütçeler ile bir film olmalı, hatta bu filmlerde bile eksikler hissedeceksin.

İşin özeti: Okuduğun kitabın asla filmini izleme. Bırak yazarın sana hissettirdiği sahnede yaşa olayları...
 • Paylaş
Bu konuda yaşadığım tecrübelere göre kitabını okumanın daha iyi olduğunu öğrendim. Örneğin Dan Brown'un Melekler ve Şeytanlar adlı kitabını okuduktan sonra filmini izledim. Çok da heyecanla bekledim filmi ancak kurgudaki eksikleri geçtim kitaptaki bazı karakterler filmde yoktu. Film o derece zayıftı yani. Şu an olumsuz örnekler yaşadığım için böyle düşünüyorum. Eğer film yapımcıları kitapların kurgu ve karakterlerine sadık kalıp sağlam efektlerle filme yansıtırsalar düşüncemin değişebileceğini düşünüyorum.
 • Paylaş

Katılıyorum. Önce kitabı okumalısınız ki aklınızda bir şeyler canlanesın. Filmde görselleşmiş bir kurgu var ve içinde sizin hayal gücünüze ve yorumunuza pek yer yok.

 • Paylaş

İnsanlar kitap okurken bir yandan okuduklarını algılamak için bir yandan da algıladıklarını kafalarında canlandırmak için film izlemeye oranla beyinlerini daha fazla yorarlar. Çünkü film, konu, görsel ve sesli yani en etkili ve kolay algılama yöntemleri bir arada kullanılarak kişiye aktarılır. Birçok kişinin kitap okurken uykusunun gelmesinin nedenlerinden biri de bana göre bu. (: Bir kitabı okuduktan sonra onun filmini izlemek beni çok tatmin etmez. Bundan dolayı kitabını okuduğum konuların filmlerini izlemek ilk tercih sebeplerimden olmaz genellikle.

 • Paylaş
Kitabı okumak her zaman daha keyif verir bana. Çünkü karakterleri ben hayal ederim. Hele de kitabını okuduktan sonra hiç bir filmi beğenerek izlemedim.
 • Paylaş
Game of Thrones'u ilk dizisiyle tanıdım 2 bölüm izledikten sonra kitaba başladım, karakterleri tasvirlerine çok yakın yaptıkları için kitabı canlandırmam daha kolay oldu. Yeni çıkan Hobbit filminin kitabını okumuştum, filme eklenen sahneler düşünülmezse kitabın aynısıydı. Kitabı çok önce okumuş olmama rağmen, diyaloglara kadar aynı olan filmi izlemek çok güzeldi.

Bu tür başarılı fantastik yapıtlar izlenebilir, ama sineklerin tanrısı, monte cristo kontu gibi filmleri düşünürsek kitaplarından çok uzaklar ve kitapları mutlaka okunmalı.
 • Paylaş
Kitabının okunması karakterlerin düşüncelerini daha iyi almamıza yardımcı olur. Filminde ise süre sıkıntısı olduğu için hem daha hızlı ilerlemek zorundadır hem de karakterleri görsel açıdan ön plana almalıdır. Bu nedenle kitabı okumak bize olayı anlatır, filmini izlemek de olayı yaşatır.
 • Paylaş
Bence önce yapıtın kitabını okumak daha faydalı olur kişi için. Çünkü okurken, kitaptaki karakterler kişinin kendi hayal dünyasında oluşturduğun karakterler olur ki buda kişinin hayal dünyasını ve düşünme kabiliyetini geliştirir. Yapıtın filmini izlemek daha çok verilmek istenen mesajı direk aktardığı için kişinin hayalinde canlandırmasına olanak sağlamaz
 • Paylaş
Genelde deneme türünü sevdiğim için roman okumak yerine film izleme kafasını yaşıyorum :) Okunacak o kadar çok kitap var ki hem film izleyip aynı filmin bir de kitabını okumak zaman kaybı. ( Kimse üstüne alınmasın )
 • Paylaş
Tabi ki de kitabı okunmalı. Kitabı okuduktan sonra filmini izlemekten vazgeçtiğim çok oldu. Hiçbir film hayalimdeki gibi canlandıramaz kitabı.
 • Paylaş
Esere göre karar vermek daha uygun bence.
 • Paylaş
Yüzüklerin Efendisi kitaplarını vaktiyle okumuştum ama çok keyif almamıştım. Filmlerini seyrettikten sonra tekrar okudum. Bu sefer büyük keyif aldım. Tasvir de bir yere kadar.
 • Paylaş
Kitap her zaman daha iyi bir seçenektir. Star Wars serisini ilk kitaplardan öğrenebilsem ne iyi olurdu demiştim kendime ve o dönemden beri kitaplarını okuduğum filmlerin büyük oranının kitaptaki havayı tam anlamıyla yansıtamadığını görürüm. Sırf filmlerin genel süre sınırlamaları bile bu zorluğu ortaya çıkarmaya yeterli sayılır.

Aralarında tabii ki filmi, kitabından daha iyi olanlar çıkabilir, ancak istisnalar kaideyi bozmuyor. Bir eserin ilk anlatanından öğrenilmesiyle, bunu bir başkasının yorumundan izlemek arasında büyük fark oluyor.
 • Paylaş

Ben okuduğum beğendiğim kitapların filmlerini mutlaka izlemeye çalışırım. Önce filmini izlediğim bir kitabı okumadım. Kurgular görsellenmiş olduğundan okumak cazip gelmiyor bana.

 • Paylaş

Önce kitabını okumayı tercih ediyorum. Kitabı okurken kafamda canlandırdığım karakterleri/olayları sinemada görmek oldukça ilginç oluyor. Bazen, "tam da böyle hayal etmiştim" diyorum, bazense "bu ne ya?" diyorum :)


Tam tersi olduğunda, insan kitaptan hiçbir zevk almıyor. Sonunu bildiğin bir filmi izlemek zevkli olabilir, ama sonunu bildiğin bir kitabı okumak hemen hemen her zaman oldukça kötü bir deneyimdir.

 • Paylaş
Kitabını okumak yanımdaki arkadaşın cevabı ben masumum :)
 • Paylaş
Öncelikle Kitabı okumak daha iyi. Çünkü kendi hayal dünyanda olayların betimleyici ögelerini birleştirme fırsatın oluyor fakat filmi izlediğinde genel olarak var olan olay örgüsünün yansımasını görebiliyorsun.
 • Paylaş
Elbette önce kitap farklar oluyor zaten aralarında ama kitaptan sonra filme geçince çok daha iyi oluyor zaten bir filmin kitabını okumakta zevksizleşiyor
 • Paylaş