Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başarılı bir iş planı nasıl hazırlanmalıdır?

Bunun için pdf formatında hazırlanmış başarılı iş planı hazırlama klavuzunu tavsiye edebilirim.

tobb.org.tr%2ftobbgencgirisimcilerkurulu... 


İçinde;

İş planı nedir?
Hangi amaca hizmet eder?
Finansal öngörüler
Pratik ipuçları
Aşama aşama iş planları
Pazarlama  alanında bilgiler mevcut.

Bu gibi sorularınızda büyük yardımcı olabileceğini düşünmekteyim.

  • Paylaş
İş planını hazırlarken gelir modelinide çıkartmanız lazım. İşin en önemli noktası budur. Gelecek X ay / yıl dönemimde şu kadar toplam harcama yapacağım buna karşılık şu kadar kazancım olacak ve bununların neticesinde Y. ay / yıl kara geçmeye başlayacağım şeklinde bir plandır bu. Net nakit akışlarının hesaplanmasıdır bu aslında ( Net Cash Flow ), bir çok farklı yöntemi bulunmaktadır. Sana en uygun olanını bulup uygulaman gerekir. 
Sonuçta başarılı bir iş katma değer yaratan iştir, başarılı bir iş planıda katma değer yaratacağını gösteren bir iş planı olmalıdır. : )
  • Paylaş
Finansal tablolardan oluşan excel üzerinde hazırlanmış iş planı için şöyle bir yol izleyebilirsin.

1. Sekme Pazarlama Planı: İş modeline uygun pazarlama metodlarını (online pazarlama, offline pazarlama, saha satış ekibi, pr vs) geri dönüşlerle beraber bir bütçe dahilinde incelemen gerekir. Şöyle açarsak eğer, ilk sütun senelik harcama (her bir metod için ayrı ayrı) ikinci sütunda harcadığın paranın ne kadarı müşteriye dönecek (adwords için CPC değeri) üçüncü sütunda beklene geri dönüş oran (mesela yine adwords için müşterilerin %3 kadarı alışveriş yapacak) dördüncü sütunda tahmini ciro (sattığınız ürün yada hizmetin ortalama bedeli ile bir önceki sütundaki müşteri sayısını çarparsanız bulabilirsiniz) beşinci sütun tahmini brüt kar. hesaplana bilir.
2. Sekme Kar ve Zarar Tablosu: Mantık olarak en üstte satışlar ve satışlardan elde edilen karla başlanabilir. Devamında varsa satışların maliyetleri ve operasyon maliyetleri (Bir önceki sayfadaki pazarlama giderleri, fatura kira giderleri, maaş giderleri, IT development vs) Ciro eksi maliyetler ile de kar marjı bulunur.
3. Sekme Nakit Akışı: Kar zarar tablosunda bulduğunuz kar marjını kümülatif olarak hesaplarsanız (Yani bir önceki ay ile etkileşimli olarak) nakit akış diyagramını çıkartabilirsiniz.

En son bir de bilanço çıkartmanız lazım ama muhasebe konusunda ehil değilseniz çok zorlanabilirsiniz. Yukarıda yazdıklarımı google da tek tek aratırsanız basit olarak nasıl hazırlayabileceğiniz konusunda fikir sahibi olursunuz. Her iş modeli için sekmeler değişebileceği gibi bu işin tek bir formülü yoktur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

789 Görüntülenme12 Takipçi4 Yanıt