Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başbakanın başkanlık sistemini bu kadar çok gündeme getirmesi, içli dışlı olduğu arap ülkelerindeki gibi bir modeli istediğini düşündürüyor mu?

Bu kendi düşencesi değil. Cumhuriyet kuruldukdan sonraki ilk yıllarda başlamaışdı. Hazırda olan yada her gelen yeni liderlere de bu soru yönetilmişdir ve herdefasın da da başkanlık rejimi ile alakalı spekilasyonlar olmuşdur bu ülkede ilk defa konuşulan bir konu değildir. Bence bu durumu bilmekde fayda var diye düşünüyorum.
 • Paylaş
evet gayet garip dod..tartışmaya girme zaten .zira garip buluyorsan gerçekleri daha da öğrendikçe çıldırırsın.bu yüzden sana tavsiyem yazdıklarımı garipse ve ciddiye alma..senin sağlığın için yani.yok ben kapitalizmin gerçek yüzünü görmek isterim,dış güçlerin asıl amaçlarını bilmek isterim,libyada neden savaş oldu gerçek sebebini bilmek isterim,memlekette neden herşey satılıyor bilmek isterim,önceki bm ve abd planlarını ve onümüzdeki 20 yılllık planlarını bilmek isterim vs vs vs (vs üssü 1 milyon)  bilmek istersen eğer;1 sene inzivaya çekil kendini toparla ve bana gel..başka türlü aman ciddiye alma!ciden söyluyorum ciddiye alma!yaşamına devam et..zaten çalışan yoğun bir insansın...
 • Paylaş
 Arkadaşlar başkanlık sistemi Araplarda değil ABD,İngiltere vb. devletlerde mevcut, Arap ülkelerindeki krallık sistemi karıştırmayın lütfen.Eleştirecek olursanız da acaba ABD'ye mi benzemek istiyor diye eleştirin derim.
 • Paylaş
Dikta rejiminin zeminini hazırladığını düşündürüyor bana!
 • Paylaş
VATANDAŞ SEÇİM YAPIYOR BU ÜLKEDE DEĞİLSİNİZ SANIRIM SİZLER..
 • Paylaş
İçli dışlı olduğu amerikasındaki gibi bir model de olmuyor mu bu?
 • Paylaş
EVET BUDURRR
 • Paylaş
Aslında gündeme getirilmekten ziyade gündemden düşürülmeyen bir konu olup Özal döneminde başlayan bu tartışmayı özellikle televizyon programlarında Korkut Özal'dan dinlediğimi hatırlarım. Arap modellerindeki seçim özellikleri ne durumda bilemiyorum ama oralarda daha ziyade babadan oğula geçen uygulamalar söz konusu sanırım. Gerçi Bush ailesi de bir dönem Amerikan başkanlığı için bu tartışmalara vesile oldu ama AKP örneğinde oğulların siyasete devamına sıcak bakılmadığı Melih Gökçen üzerinden tartışılıp uygun görülmemiş diye anlaşılıyor.
 • Paylaş
bu konudaki yanlış yorumlardan kaçınmalıyız. Burda daki konu tek bir cümleden ibret bir tv programında başbakana soru yöneltiliyor. Başkanlık sistemi ile ilgili düşünceleriniz nedir diye. Başbakanın verdiği tek cevap. Kamoyu ne isitiyor tartışılsın ben her türlü düşünceye saygılıyım demişdi. Bundan sonra basına yansıyan onca haber oldu BAŞBAKAN BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYOR diye. Bence olayın ilk çıkışyerini iyi tespit etmek gerekmektedir. Orda anlatılmak isteneni iyi anlamak gerekmekdedir. Zaten böyle bir sistem getirilmek istendiği zaman bir halk oylaması yapılır. Karar ancak ozman verilir. Bunun dışında sadece gündemi meşgul eden haberler ararsında yer alır.
 • Paylaş
Hiç aklıma gelmemişti. Olabilir ama bunu uzun yıllar önce istemeye başlamıştı. Yani bu kadar uzun bir süredir bunu düşünüyormu yani ?
 • Paylaş
düsündürmesi imkansız cünkü arap ülkelerinde demokrasi yok amerikadaki sistemdir baskanlık sistemi yürütmenin cok hızlı oldugu ama parlamenter sisteme gore bazı dezavantajlarının oldugu sistemdir
 • Paylaş
zaten bu yüzden başkanlık sistemi gelmesi planlanıyor dodfield!...galiba yeni yasayı unuttun galiba! skuku icara yöntemiyle tüm kamu binalaırnı,köprüleri,otoyolları,barajları ve buna benzer tüm barajların satılması önngörlüyor...fazisiz bono sitemiyle...sadece islami ülkelere..krizden çıkış yolu devlet binaları satmak de mi?eskilerin çopluğunu temizlemek,herşeyi ortadan kaldırma anlamına geliyor galiba..kira sertifikası ile alınıyor ve devlet kendi birasında kiracı konumunda olacak!!yatırım ortaklğı senetleriyle dış ülkelere satılacak..
 • Paylaş
:S cemcim sen hakkaten cok garip seyler soylemissin ya senle tartısmayaq girmeme lüzum yok :))
 • Paylaş
 Arkadaşlar başkanlık sistemi nasıl olsa meclisten geçirilemeyeceği için referandum yapılacaktır. Sizlerde oylarınızı kullanırsınız. Tartışmaya gerek yok :)
 • Paylaş
Sorulan soruda ciddi bi cehalet dikkatimi çekti. Zira başbakan Arap ülkelerini model almak bir yana dursun, yıllardır her ortamda bu ülkelerin yöneticilerini açıktan veya kapalı kapılar ardında eleştiriyor. Son Arap baharı sürecinde de Türkiye'nin model alan değil model olan bir ülke olduğu apaçık, kör gözün görebileceği şekilde ortaya çıkmıştır sanırım.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1172 Görüntülenme13 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları