Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başbakanın gerçekten düdüğü çalıp meydanlara sürebileceği cesur, kararlı, korkusuz bir %50'si olduğuna inanıyor musunuz?

Damarlarında asil kan dolaşan bu milletin devletinin başındakine hiç yakışmayan bir laf tabii. Hadi biz çapulcuyuz da kendi seçmenini de bizden beter aşağılıyor...Düzenle
Elbette hayır.

Türkiye'de hiçbir partinin tabanı %10'un üzerinde değildir.

90'larda %20 olan hükümet kurardı bu ülkede, hatırlayın. Şu an yaşadığımız durum tamamen muhalefet boşluğudur.

Kimsenin askeri olan milyonlarca insan yoktur Atatürk dahil.
Ayrıca muhafazakar kesim asla ve asla sokaklara çıkmaz. Onların kültürüne sokak hareketlerine yer yoktur.

Bu ülkede Menderes asıldı bir tane cam kırılmadı (bunu başka bir soruda da belirtmiştim. Bu durumu asla savunmuyorum. Sadece tabanın durumunu anlatmaya çalışıyorum).
  • Paylaş
Ben şahsen inanmıyorum; AKP tabanında söz dinleyen ve "ideolojik açıdan" onlara söylenen ne ise onun dışına çıkmayan bir kitle var şüphesiz, ancak bu diğer parti oluşumlarında da var ve oransal olarak diğer partilerdekilerden inanılmaz fazlaca olduklarını düşünmüyorum.

Bence; AKP seçmeni yaş itibari ile daha çok orta yaş ve üstü kesimden oluşuyor ve bu insanlar "oylarını vermek ve sorgulamamak, gerisine karışmamak" dışında pek bir hareket gerçekleştirmemişlerdi ve işler onlar açısından tam bir güven ve destek şeklinde ilerliyordu uzun zamandır. Ancak, artık durum değişti. Bu insanlar da artık durumu sorgulamaya başladılar ya da başlayacaklar, bir kısmı oy vermeyecek, bir kısmı eyleme destek verecek veya veriyor. Daha genç bir kesim içinden bir kısmı eyleme destek veriyor, bir kısmı düşünmeye ve sorgulamaya başladı ve bence daha önemli olan etki bu genç kesimin nasıl davranacağı ile alakalı olacaktır. Çünkü, olan biteni anlamaya daha müsait olan genç kesim, durumu nasıl kavrar ise durumu henüz net biçimde anlamayan orta yaşlı kesime meseleyi anlatacak, aktaracaktır. İşte bu durumda, bu yaşanan eylemlerin AKP'ye destek vermiş olan insanlar içerisinde nasıl bir etki göstereceği daha netleşebilir.

Benim konuştuğum bazı insanlar farklı farklı görüşteler. Bir kısmı, bu olayların seçim sonuçları üzerinde 5-6 puan dışında fazla bir etkisi olmayacağını ne sürüyor. Bir kısmı ise bu etkinin çok fazla olacağını hatta artık AKP'nin tek başına iktidar olamayacağına inanıyor. Bir kısmı ise "erken seçim" ihtimali üzerinde fikir üretiyor. Uzun uzun tartışılabilecek ve çok fazla olasılığın bulunabileceği durumlar var gerçekten.

Konudan biraz sapmış olduk ama benim düşünceme göre böyle net bir biçimde söz dinleyen bir kitlenin artık hemen hemen hiç bir parti içinde çok yüksek oranlarda kalmadığıdır.
  • Paylaş
Bu hesap ta ciddi yanlış var, bir kere AKP son genel seçimde az bir farkla %50 nin altında oy aldı. O oyların içinde bir taraf olup, bertaraf olmayalim diyen kapitalist dönekler var. Bunun yanında bazı uygulamalarını doğru bulduğum ekonomik istikrara oy verenler var. Unutmayın cem uzan bu ülke de %7 oy aldı. Öyle %50 filan yok. Gezi parkına destek veren AKP liler de bu hesaptan cikinca geriye %10-20 filan kalır.

Bu bile ülkede ic savaş çıkaracak bir kitledir. Bu sebeple başbakanın bu söylemi cok tehlikelidir. 80 öncesi numaralar bunlar, hiç kimsenin başbakan olsa bile bu oyunları yapmaması lazım. Bu vatana , millete, barışa, demokrasiye ihanet olur kanaatimce. Başbakan bu akşam düzgün bir üslupla , bir devlet adamı gibi konusursa bu olaylar azalarak biter ve gezi parkı da sivil bir park olarak sermayenin değil halkın olur. Ayrıca daha özgür ve güçlü bir demokrasisi olan ülke olarak çıkarız. Burada başbakana büyük bir sorumluluk düşüyor bu akşam. Iyinin de kötünün de tek sorumlusu o olacak. Umarım bu gece 10 gündür sokaklarda gaz yiyen milyonların da başbakanı olduğunu bilerek hareket eder.
  • Paylaş
Ben inanmıyorum varsa gelsin sürsün görelim ben bu eylemlerin yapılması taradında değilim ama öyle bir şey olursa bende katılırım bu ülke özgür olmalı ve hiç kimse haklarını savunan sivil insanların üzerine karşı grubdan sivilleri gödermeye hakkı yoktur Recep Tay yeap Erdoğan önce halk a hitap ederken üslubunu değiştir Camiye helikopterle gelen anayasayı yazana iki ayyaş diyen reyhanlı olayının sorumlusu olan kadınlar ölürken sesini çıkartmayan haklarını savunan insanlara amerikan konsolosluğuna bomba atanlarla bunlar aynı seviye dir diyip amerikayı kendi tarafına çeken(sanki amerika olayları bilmiyor) bir insandan hiç bir şey beklemeyiniz lütfen böyle başbakanlık olmaz böyle müslümanlık da olmaz acilen halkın sesinin dinlenmesi gerek böyle %50 yi sokağa dökerim gibi konuşup da insanları daha da öfkelendirmek ve bu insanların haklarını görmezden gelip gerekeni yapmamak tamamen akılsızlıktır.
  • Paylaş
Ben de inanmıyorum ve direnişi de son seçmenlerini de elinden alana kadar sürdürmek gerektiği kanaatindeyim. Zorla değil tabi ki direnerek, sopa yiyerek ve ağaçlarımızı parkımızı savunarak. Orta yaş ve üstü kesim bütün bu vahşetten bir şey anlamayacaktır, doğru ama Hakan Köse (@hakank)'ın da belirttiği gibi onların da genç kesimi var ve kısmen olaya uyanmış durumdalar. Orta yaş üstü kesim bence borsadaki düşüşten anlayacaktır. "Üç beş ağaç gençlerime feda olsun" dememe pahasına ülkeyi ekonomik istikrarsızlığa sürükleyen başbakana sempatileri azalacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

879 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt