Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başbakan'ın yeni İstanbul projesinde ne gibi yenilikler var?

2011 Temmuz ayından itibaren İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi bünyesinde oluşturulan Rasekh başkanlığındaki ekibin 5 ay süren çalışmalar sonucunda, Karadeniz'in kuzey şeridinde kurulacak yeni şehrin plan ve proje çalışmaları tamamlandı. 2020 Olimpiyat Köyü'nü de barındıracak bölgenin adı Yenişehir olacak. 

40 bin hektar büyüklüğündeki arazi üzerinde inşa edilecek yeni şehrin konsepti ekolojik çevre dostu olarak belirlendi. Ekolojik Yeni İstanbul adıyla hazırlanan projeyle, Karadeniz kıyısındaki eski maden ve taş ocağı alanlarını geri kazanarak 1 milyon kişinin barınacağı sürdürülebilir ve ekolojik bir kent oluşturmak amaçlanıyor. Sarıyer, Çatalca ve Eyüp ilçelerine bağlı 10 köyü kapsayan yeni şehirde, 400 bin kişilik istihdam oluşturulması hedefleniyor.

2020 Olimpiyatları'nda adaylık başvurusu yapan İstanbul'un olimpiyat köyü de yeni şehre inşa edilecek. Olimpiyat köyünde oyunların yapılacağı sportif merkezler ve konaklama alanları da yer alacak. Olimpiyatlar sonrasında ise bu alanlar üniversite ve kentsel hizmet alanlarına dönüştürülecek.

Yenişehir projesinin en önemli parçalarından birini teknolojik havaalanı oluşturuyor. Altı pistten oluşan yeni havalimanı dünyadaki en büyük havalimanı olacak. Avrupa, Asya ve Ortadoğu finans ve turizm merkezi olması düşünülen şehrin yeni havaalanı sayesinde, İstanbul'un uluslararası havacılık piyasasındaki rolünü ileriye taşıması planlanıyor.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

486 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt