Bilmek istediğin her şeye ulaş

"Başımız sağ olsun", "Baş sağlığı dilekleri" vb. sözler hakkındaki düşünceniz nedir? Sizce bu sözler bencillik taşımıyor mu?

Bu sözler bence çaresizlik taşıyor. Elimizden ölüm karşısında hiç bir şey gelmeyeceği için ancak ölen kişinin de baş sağlığını temenni edebiliyoruz. Yoksa sessizce kalıp ağlamasını izlemek insana saçma sapan baş sağlığı cümlelerinden daha zor geliyor.
  • Paylaş
Öncelikle başımız değil başınız sağ olsun denir. Hani başımız da dense problem değil. Ölen ölmüş kalanlara sağlık dileniyor, bencillik bunun neresinde. Ölenle ilgili bir şey dilenmiyor, çünkü ölen zaten ölmüş, dileyecek bir şey kalmamış.
  • Paylaş
6

Hypatia Hypatia, Şaman Bey, biliyorum elbet o şekilde de dendiğini. Haber programlarında çok sık duyduğum çeşidini yazmak istedim. O daha da bencilce geldiği için sanırım. "Vb." kalan benzerleri içindi...

Şaman, Haber programları derseniz tabii ki kimin o lafı sarf ettiği önemli. tayyip, ahmet gibi cinayetin, katliamın baş sorumlularından biri diyorsa tabii ki kendi götünü kurtarmayı dileyecektir, o zaman bencilce denebilir ama tabii ki o katliamların emrini veren bu yaratıklarda bencillik en kötü özelliklerinden biri olmayacaktır.

Hakan, Politikacıların başsağlığı dilekleri yalan ve sahte. Sadece toplum bunu beklediği için diyorlar. Gerçekten üzülmeleri hele hele acıyı paylaşmaları mümkün değil. Bencil ve oy toplama arzusu bu sadece. Bu topraklarda şahsiyetli siyasetçi bulunmaz bu kadar net. Belki biraz onurlu politikacı bulma şansımız var o da tek tük. Ama siyasetçi derseniz bir tane adam bulunmaz bu ülke de. O yüzden bencede TV lerde ki başsağlığı mesajları bencil hatta aptalca. Ama lazım mı? Tabiiki lazım yoksa sistem çalışmaz.

Hypatia Hypatia, Haklısınız. Ama aslında sadece onları da kastetmedim. Önce bir yas tutmak varken, bu cümle hep ağır gelmiştir bana nedense..

Hakan, Normal ve sıradan insanlar için bu tarz dilekler aidiyet duygusunu kuvvetlendirir. Bu sebeple bencillik olamaz bence. Malum aynı tehdite maruz kalmış insanlar genetik olarak birlikte hareket etme güdüsünü harekete geçirir. Başsağlığı dilemek bu yönde ki iletişimin ilk basamağı.

Hypatia Hypatia, Genetik konusunda haklısınız. Genlerimiz bildiğim kadarı ile çoğu zaman işin duygusal kısmı ile değil, toplumun/geriye kalan toplumun yararına olan kısmı ile ilgileniyor.

Kan bağım veya o derece yakın hissettiğim birinin ölümü sonrası yakınlarına "başımız sağ olsun" derim.
Bu gibi taziye mesajlarının bencil olup olmadığına gelecek olursak. Tabii ki büyük bencillik içermektedirler. Çünkü ölümün kendisinden daha büyük bir bencillik bulunmamaktayken, insanı yutkunduran böylesi durumlar karşısında varsın olsun bencilliğin böylesi olsun.
  • Paylaş
1

Hypatia Hypatia, Eyvallah, "varsın olsun" kısmında hem fikirim.

Bencillik? "Başınız sağ olsun" demek niye bencillik olsun ki? Geride kalanlara sağlık dilemek tam tersi olsa gerek diye düşünüyorum.

Hem ne diyecekler ki? Diyecek bir şey yok başka. Birini kaybettiğinizde sizin bile kelime dağarcığınız yetmiyor acısını tarif etmeye, konuşmaya, anlatmaya. O üzüntünün, yıkılmışlığın arasında gelip de "Başın sağ olsun. " diyerek sana bir iyi dilekte bulunulması, sadece o gün için de olsa yanında olunduğunu, acının paylaşıldığını bilmek yetiyor bazen.
  • Paylaş
Ölümün olduğu yerde söylenecek çok az şeyden biri. Kayıp vermiş birine söylenecek ya da yapılacak tek şey hayatındaki o boşluğun yanına oturup varlık hissettirmek. Bu yüzden ben bu cümleleri savunuyorum. Ki başımız sağolsunda herhangi bir bencillik görmüyorum. Ölen herkesin arkasından onsuz kalma düşüncesiyle ağlanır zaten. Bu asla bencillik değildir. Çünkü o ölmüş ve farklı bir bilince gitmiştir. Kalan olmak her zaman daha zordur.
  • Paylaş
İnsanlar ölüm karşısında o denli çaresiz ki hiçbir sözde teselli bulunamıyor. Başın sağolsun lafının kuru bir söylemden ibaret olduğunu düşünüyorum. Bana yakın bir insan benim acımı paylaşmalı benim hissettiğim acıyı paylaşmalı. Bana uzak olan insanların söyleyeceği bir laftır bu.

Bencillik konusuna gelince ise ölümün soğuk ve çaresiz yüzü karşısında herkes görevini yapmaya çalışıyor. ''Başın sağolsun'', '' dostlar sağolsunn'', '' iyi adamdı erken gitti'' gibi lafları çok duydum ben de en önemli kaybımı verdiğinde. Soğuk, anlamsız ve yersiz geldi hepsi. İnsan kendini rahatlatmaya çalışıyor ve evet bencillik yapıyor ileride ben görevimi yaptım demek için. Şunun da altınız çizmem gerek ki kimin söylediği önem taşır bu noktada. Bana yakın birinin yanımda olması lazım, uzak biri ise hiç ağzını yormasın.

Hele ki siyasetçilerin lafları bencillikten de öte bir şeydir. Soğuktan da öte, mesafeli, duygusuzca söylenecek iki kelime kimseyi rahatlatmıyor. Ateş her zaman düştüğü yeri yakıyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

172 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları