Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başka bir kültürde doğup büyüseydik, doğru kabul ettiklerimiz ve cevaplarımız mutlaka değişecekti. Bir şeyi 'koşulsuz doğru' yapan nedir?

Gerçekten çok derin bir soru. Öncelikle "koşulsuz doğru" ne demek, onu çok iyi irdelemek lazım.
Koşulsuzluk, kesin ve kati bir durumu ifade eder. Zaman ve mekandan bağımsızdır.
Doğruluk ise başlı başına subjektif olduğu için, zamandan zamana, toplumdan topluma, kültürden kültüre ve doğal olarak da bireyden bireye değişiklik arz ediyor. Yani, sorunun ilk bölümüyle çok alakalı.
Doğru ve yanlış, dünyaya ilk kez gözlerimizi açtığımızda bildiğimiz kavramlar değil. Ailemiz ve çevremizden öğreniyoruz neyin doğru, neyin yanlış olduğunu. Hırsız bir ailenin içine doğan çocuk için hırsızlık yapmak gayet normaldir ve yanlış değildir. Hatta bunun doğru olduğunu düşünür o çocuk. Oysa, yaşantısını çalışarak kazanan bir ailenin içine doğan çocuk, başkasının malını çalmanın yanlış bir şey olduğunu anne ve babasından ya da okulda eğitmenlerinden öğrenir. Bu basit örnekle de anlaşılacağı üzere, "koşulsuz doğru" veya "koşulsuz yanlış" diye adlandıramayız kavramları.
  • Paylaş
1

Figen Açıkgöz, Koşulsuz doğru ya da yanlışın olmaması, aslında dünyada genel-geçer hukuk kurallarının olmadığı gerçeğine götürür o zaman bizi?
Yoruma dinler boyutunda bakarsak koşulsuz doğru ve yanlış yoksa, bu doğrultuda işlediğimiz amellerimizde koşulsuz sevap ve günah da yoktur diyebiliriz o zaman?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

437 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları