Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başkaları hırsızlık yaptı diye faturalarımıza 'kaçak kullanım bedeli' adı altında neden bir haraç kesiliyor? Yok mu bunun hukuksal çözümü?

Bu zaten -sözde- hukuksal bir çözüm. Sistem eleştirilmek ile bitmez, bu değirmen ne kadar daha böyle döner onu da bilmiyorum.
  • Paylaş
Ohoo nelere para vermiyoruz ki elektrik faturasında. TRT bile var. Bunun yerine kaçak kullanıma ciddi yaptırımlar 'uygulansa' zaten sorun ortadan kalkacak... Ama ülkemiz maalesef çok iyi bir yasa devleti olmasına rağmen çok iyi bir hukuk devleti değil!
  • Paylaş
Siz kullanıma sunduğunuz elektrik enerjisini üretim kaynağından sarf noktasına taşırken yani kullanıcılara sunarken gereken tedbirlerinizi almaz bunun yanında yeni teknolojik gelişmeleri takip edip bu sistemde kullanmaz ve en önemlisi kullanıcılarızı bu konuda eğitmezseniz ( her konuda olduğu gibi ) , satışa sunduğunuz hizmetinizi bilinçsiz ve yetersiz kadrolarla yaparsanız ve hizmeti pahalı sunarsanız ülke yöneticileriniz bu işi yapacak olanları siyasetle yönetirse böyle komik çağ dışı hatta yüz kızartıcı bir ifadeyi pişmiş bir kelle edasıyla faturalarınızın üzerine yazarsınız.bunun sonucundada bu memleketin kendini akıllı zanneden akılsızları yarın çocuklarını eğitim için yıllığı 20000 dolardan başlayan özel üniversitelere göndermek zorunda kaldıklarında isyan pozisyonu alırlar.çünkü onların parasız eğitim alacakları yapılacak üniversitelerinin tuğlalarını tek tek çaldıklarının farkında değildirler.hukuksal çözüm mü? siz bu memlekette herşeyi hukuksal çözüme dayatacak düzeye gelmeden sorunun çözüleceğini bilen insanlardansınız.en iyisi hukuku gerçekten ihtiyaç olduğu en son raddete kullanmaya çalışmak için uğraşalım.ne dersiniz?
  • Paylaş
1

Erhan Doğudan, Bu konuda hukuken yapacak birşey malesef yok. çünkü en başta elektrik mühendisleri odası ve enerji dağıtım şirketler malesef duyarsızlar. Ya eşim dostum nemalanıyor diyerek sessiz kalıyorlar ya da nasılsa tahsilatımızı yapıyoruz bizi ilgilendirmez diyorlar.

zaman.com.tr/haber.do?haberno=780964&title=bizim-kombi-yuz-kizartici-suc-isliyor&habersayfa=0 [özellikle TEST ETTİRDİK DOĞRU ÇIKTI paragrafını okuyun]
Linkinde gördüğünüz röportajı (M. YAŞAR DURUKAN - 09.07.2006) yayınladıktan sonra ERKE fırıldağı başta olmak üzere bu tip enerji çalan cihazlar pıtrak gibi patladı piyasada.
Ama siyasi veya müteahhitlik ruhu ile enerji kaybının sebebi enerji nakil hatlarıdır diyerek bu hatların yenilenmesi gerektiğini söyleyenlerin sesi ve bilirkişiliği o mahkemelerde kabul ediliyor.
Ama nasılsa bu enerji tasarrufu cihazlarının gerçekte sayaç şaşırtan cihazlar olduğunu, gerçekte enerji tasarrufu değil de enerji hırsızlığı yaptığı ortaya çıkacak. O zaman da yazdıklarımın ve mücadelemin haklılığı ortaya çıkacak.

Evlerde kullandığınız enerji tasarruf cihazları ve tarsarruflu cihazlar da zaten elektrik çalma prensibi üzerine kurulmuş cihazlar olduğundan aslında çaldıklarımızı istiyorlar geriye. Ama en doğrusu o cihazların üretimine engel olmaları
  • Paylaş

Aslında hukuksal herhangi bir hak talep edemiyorsunuz ama bunun çok büyük bir haksızlık olduğu apaçık ortada. Belkide şuan bölgelere ayrılan elektrik dağıtım şehirlere göre ve hatta mahallelere göre bir girdi hesabı yapılırsa ve bu hesaba göre o mahalleye bir kaçak kullanım ücreti uygulanırsa azalma olabilir. Mesela ben Kocaeli'de oturuyorum ,Sakarya'da kullanılan kaçak elektriğin benim faturama yansımaması lazım . Bu alanları daha daraltırsak belki o zaman önüne geçebiliriz . Ayrıca uzaktan okumalı elektronik sayaçlarla 7/24 durum kontrolü yapılabilirse o zaman olabilir

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1259 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt