Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başkalarının söylediklerime kulak vermeleri için ne yapabilirim? Beni önemsemelerini nasıl sağlayabilirim?

Önce sen kendini önemsemelisin. Bu soruya bakınca sanki başkalarına kendinden daha çok değer veriyor gibisin. Sen değerlisin, çünkü teksin, özelsin. Çok konuda bilgin olmayabilir, ama mutlaka bir hikayen vardır ve o da dinlemeye değerdir. Değer görmek istiyorsan, önce kendine sonra da karşındakilere tüm samimiyetinle değer vermelisin. Artık herkes ve herşey okadar yapay ki, içtenliğin ile fark yarattığında emin ol dinleniyor olacaksın. Bunun üzerine de diğer yanıtlara belirtilen şekilde konuşma teknikleri + genel kültür eklersen bir bakarsın ki herkes seni dinliyor... Bu arada dış görünüş ve beden dilini de unutma sakın.
 • Paylaş
Hakim olmadığım konularda mümkün derece dinlemeyi tercih ederim, sonra göz temasından uzaklaşmam, dolayısıyla ilgimi çekiyorsa konu anlamak için keskin sorular sorarım.
Daha önemlisi içinde kendimi bulabildiğim, bana keyif veren hobileri araştırırım.
Bazen bunu google akademik sayfasından gelişi güzel aramalarla yaparım, artık mevlam nereye savurursa yol alırım.
Ve tüm bunları kendimi anlamakta tamamlayıcı olması için yaparım.
Yani bir başkasının beni çekici bulması için değil, ayrıca kimmiş ki o bir başkası.
Örneklemek gerekirse;
Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Atatürk'ün öncülüğünde getirilen yenilikleri bir çok kişi bir ilk olarak görür fakat Sultan II. Mahmut padişahlığı döneminde gelişen Avrupa yönetim modellerini (devletin kendi kendine işleyen bir mekanizma haline gelmesi) esas alarak uygulamaya çalışmış, ömrü yetmemiş fakat bu fikirlerini kendisinden sonra sultan olan oğulları uygulamaya çalışmış fakat ulamanın yoğun propagandalarından ötürü devamı getirilememiştir. (Tanzimat dönemi)
**
Düşüncelerinizde az bilinen konular üzerinde tamamlayıcı olmaya çalışırsanız yeri geldiğinde bahsettiğiniz bu araştırma kokan düşüncelerinize kulak tıkayan olmayacaktır.
 • Paylaş
3

Muhammed D., Benden ssana 1000 beğeni :) Teşekkür ederim gerçekten

Ayhan Şimşek, Rica ederim ve ayrıca bilmukabele de ederim, burada egoyu patlatmadan deşarj etmemi sağladığınız için:)

Bence kendinizi geliştirmeli ve bilmediğiniz konularda fikir beyan etseniz bile fikirden önce o konudaki cehaletinizi belirtir ufak bir cümle kurmalısınız.
 • Paylaş
Senin veya benim söylediklerim doğru ya da yanlış olsalar da dinlenmeyi hak ederler. Sen söylediklerini değil, söylediğin kitleyi değiştirebilirsin.
 • Paylaş
1

Eskiz, Bu herkes için ve her zaman uygulanamasa da, evet katılıyorum. Kendini önemsemeyi yada kendini engel olarak görmemeyi başarabilsen de, muhattap alınan bazı şahısların da dinleyememe ve algılayamama gibi özellikleri mevcut:)

"Nerede su varsa, aslında orada okyanus vardır."
"Anlamadım! Şimdi bu kovada da mı okyanus var?"
"Evet. Aynen öyle."
"Ama ben burada okyanusu göremiyorum?"
"Önünde bir engel var da ondan göremiyorsun."
"Ben bu engeli de göremiyorum."
"Göremezsin çünkü o engel sensin."

Bu yazı başucu kitabım diyebileceğim Ahmet Durul'un "Kovadaki Okyanus" kitabından ufak bir alıntı. Bunu sizin sorunuzla nasıl bağdaştırmak isterseniz öyle bağlayabilirsiniz. Ama size söyleyebileceğim naçizane fikrim saygı gösterilmesini istiyorsak saygı göstermeliyiz, ilgilenilmesini önemsenmeyi istiyorsak önemsemeliyiz.
 • Paylaş
Bana kalırsa karşındakiyle konuşurken ne kadar 'ciddi' olduğunu ona göstermelisin. Bilmediğin konular hakkkında fikir sahibi olmalısın araştırmalı öğrenmeli okumalısın.
 • Paylaş
Bu soruya yanıt verebilmek için , söyledikleri önemsenen biri olmam gerekir diye düşündüm.

Fakat çok da öyle olduğu söylenemez.

Söylediklerim sıkıcı geliyor çoğunlukla.
-Oooo filozof gene konuştu ! , deniyor örneğin ; yada "Ya kardeşim bırak Allah aşkına hayat bukadar da ciddiye alınacak bir şey değil" deniyor.

Bir zaman sonra , yukarıda senin sorduğun sorudan çok , şunu değerli bulmaya başladım.

BEN KİME NE DİYORUM ! ÖNEMSENMEYİ BEKLEDİĞİM İNSAN(LAR) KİM ??

Çünkü farkettim ki , bu bir saç ayağı.
Yani , zerre konuşmaya değmeyecek insanlara söylemek anlamsız ; hatta bir ziyan.

Değecek insanlara anlatıp anlatıp aynı duvardan sekmek de boş.

Bu tahlilde , bambaşka bir sonuca yürüdüm. Daha çok önemsenmek yerine , önemsemeye değmeyecek hiç kimseye bir şey anlatmamak.

Bu pencereden de bakmayı dene dostum.
Çok daha kolay , çok daha verimli.

Selamlar
 • Paylaş
İlk önce insanları tanıman lazım onların duymak istediklerini söylemen onların yaptıkları konuştuklarına evet hayır demen evetse nedeni hayırsa nedenini söyleyerek kendini göstermeye başlıya bilirsin kolay gelsin
 • Paylaş
Öncelikle sen bir insansın bu yüzden önemli ve değerlisin eğer karşındaki kişi senin söylediklerini önemsemiyorsa onunla bir daha görüşme ondan hayır gelmez.
 • Paylaş
Önce sen kendini önemse, değerini fark et ve değerli olduğunu hiç unutma. Zaten hayatını bu şekilde devam ettirirsen seni önemsemeyenlerin hayatindan kolaylikla ciktigini fark edeceksin. Hayatinda seni önemseyenlerin sana değer verenlerin kendiliginden cogaldigini göreceksin.
 • Paylaş
Öncelikle baskalarının dikkatini çekmek için şekilden şekile girmekten vaz geçip kendin olmalısın. Üzgünüm ama bunun için sen bişey yapamazsın bu senin karşındaki karaktere bağlı bi durum.
 • Paylaş
Kulaklarını çek :) de ki sonra ' ya dinlediklerime kulak ver yada bana kulağını ver '
 • Paylaş
Az ve öz konusursan ve bir insanin seni önemsemesi senin icin önemsiz olursa olur. Zaten önemseme veya baska duygularin beklentisinde oldugunu anlarsa karsindaki, seni bu duygulari elde etmen icin elinde oyuncak eder.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

446 Görüntülenme20 Takipçi13 Yanıt