Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başkasının yazdığı yazıyı sanki o yazmış gibi değiştirmek hukuken suç olduğu halde inploid'de böyle bir düzeltme özelliğinin olması ne kadar doğru?

Editasyonun kelime anlamını öğrenerek bu çelişkiden çıkabilirsiniz.
  • Paylaş
3

Ahmet Avcı, ''sanki o yazmış gibi değiştirmek'' derken editasyonun bayağı bir ileri halini, ya da buradaki editasyon imkanının, başkalarının yazılarının o yazmış gibi sahiplenilebileceğini, bi şekilde kendine mal etmeye yol açacağını mı sanıyor?...Benim yazdığım yazıyı sen kim oluyorsun da değiştiriyorsun bu yazının tüm hakları bana ait bi kere, gibi birşeyler mi yohsam.

Hakan, Sanırım öyle bir şey. Gerçi @hakank açıklama yapmış editasyon amacını aşarsa moderasyon onaylamaz diye. Ki bu site de 2 yıldır editasyon kullanıcılarda ve hiç sorun çıkmadı. Telif ve eser yasası gayet açık zaten. Hukuksal olarak yazısı edit edilen bir kullanıcı sitede editasyon edilme ihtimali olduğunu bildiği halde bu hali dava konusu edemez.Çünkü aleniyet prensiplerine uygun olarak site bu uygulamanın olduğunu deklare etmiştir. Ederse de 102 TL mahkeme masrafı artı yargılama giderini karşılar davacı. Burada aleniyet ve icap sahibi İnploid icabı kabul eden ve yazı yazan da kullanıcılar olarak biziz.

Hakan Köse, Aslında uzun bir süre önce bu konuda gelen ilk şikayetler şöyle olmuştu: "Siz kim oluyorsunuz da benim yazdıklarımı değiştiriyorsunuz!". Sonrasında bunun farklı ve iyi bir amacı olduğunu anladı insanlar ama arada lafı biz yedik :)

Bir de, anlam değişikliği olduğunda bunu moderasyon onaylamıyor ve reddediyor. Bu arada moderasyon sistemi tek aşamalı değil, dolayısıyla moderasyonda bile sadece 1 kişinin onayına kalmıyor durum. Yani demokratik bir onay mekanizmamız var diyebilirim :)

Düzenleme meselesi şu sebeple var; bazı insanlar çok faydalı yanıtlar veriyorlar ve bilgililer ve ancak yazarken bazen zorunluluktan (iPad ingilizce klavye) ve bazen de alışkanlıktan yazım hataları veya anlam düşüklüğü yapıyorlar. Biz o metnin okuyan ve ihtiyaç duyan herkese faydalı olabilmesi ve daha okunabilir olabilmesi için düzenlemeyi destekliyoruz.. Düzenleme sonunda ayrıca saygınlık puanınız da artıyor (küçük küçük olsa da). Modere ediliyor ve onaylanıyor ya da reddediliyor.

Bence tüm bunlar gayet normal süreçler.. Ancak bizim insanımız genellikle şüpheci ve tez canlı olduğundan bu konuyu tam anlamadan terslemeyi tercih ediyor genellikle.. Hatta şöyle söylemekte fayda var; dünyada böyle bir yapı kullanan başka siteler var ve çok az sayıdadır ve Türkiye'de böyle bir yapı kullanan başka bir yer yoktur.. Bence bunun getirdiği avantajlardan faydalanmak gerçekten gözden kaçmaması gereken bir durum. Umarım herkes buradaki değeri net olarak görür... :)

Yazıp gönderdikten sonra senin malın değil anonim oldu, herkes düzeltti, bi tarafına el attı, gibi bir mantık kurulabilir zannımca... Yani makale v. S. Yazılmıyor... Hiçbir hakkı mahfuz değildir, her şekilde kopyalanıp, çoğaltılıp, yeniden yayınlanabilir ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılabilir, zira bu bilgi internet alemine mal olmuştur gibi... galiba...

Lakin şöyle olursa çadır karışır, biri başka bir site kurar, bazı kodlarla bütün inploidin databasesini kopyalayıp kendine aktarırsa, işte o zaman hiç kimsenin hak iddia edemediği, -ki aynı paralelde sorumluluk da taşımadığı olmalı, bu paylaşımlar yekünü, inploid.com açısından ticari bir değer ifade ettiğinden, bir anda, çadır karışır : )

Şaka bi yana, bu internet aleminin hukuğu yazılamadı hala, bazı temel şeyler aşılmaya çalışılıyor, öncelikle tebligat çok şeyi değiştiriyor, velev ki iki sayfa piyasa yorumu yapmışsın, herkes de ağzının içine bakıyor, bu yorumun sonuna, bu yorum yatırım danışmanlığı kapsamında değildir, ... Şeklinde klasik SPk tebliğini yapıştırırsan, her hangi bir şikayet durumunda arkayı kuvvetle muhtemel kurtarıyorsun... Ya da kesinlikle kopyalamak, alıntı yapmak yasaktır denmeli, -ki bunun haber değeri var, ben de kaynak göstererek kendi yazıma kattım bundan menfaat sağlamadım derlerse, yine bir numara olmaz...

İleride bunun da bir hukuğu olur ve oturur yerine muhtemelen, lakin, bu kadar kuvvetli bir iletişim kanal ağında, yazılıp söylenenlerin iletişim datası olmak dışında pek değeri de olmayabilir... Oluşturan özel olarak bazı yöntemlerle koruma altına almamışsa özellikle...
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Aslında teknik olarak herkesten önce Google cezayı kesiyor zaten.. Eğer siz bir internet sitesinde bulunan bir içeriği alıp kopyalarsanız ve sürekli kopyalanmış içeriklerle bir noktaya gelmeye çalışırsanız herkesten önce Google bunu anlıyor ve trafiğinizi düşürüyor. Yani Google'da arama yapıldığında çıkan sonuçlar içinde internet sitenizi görmek istiyorsanız, özgün ve kaliteli içeriğe sahip olmak zorundasınız..

Geçenlerde şöyle bir haber vardı, tam direk ilgili değil bu konu ile ama Google'ın gücü açısından çok ilginç bir haber: radikal.com.tr/ekonomi/google_algoritmas...

Aslında böyle bir suç gerçekten hangi sınırlar çerçevesinde var onu hukukçu arkadaşlar izah edeceklerdir. Ancak inploid'deki durum farklıdır, çünkü bir başkasının yazdığını değiştirip kendi fikirlerinizi yazma şansınız yoktur. Çünkü, tüm düzenlemeler moderasyonda incelenir ve onaylandığı takdirde gerçeklenir ve ayrıca tüm düzenlemeler kaydedilir.

Örneğin bu soru üzerinde yapılan düzenlemeler:
inploid.com/history/49928

Bir sorunun tarihçesine şu şekilde ulaşabilirsiniz:
Hukuk

Dolayısıyla, yapılan düzenlemeler yanlışlıkla onaylanmış olsa dahi (ki bu çok çok küçük bir ihtimaldir) bunların kayıtları tutulur.

Benim şahsi görüşüm, insanlar birbirlerini aşağılamadığı, çirkin sözler söylemediği ve bir şuç işlemedikleri takdirde dilediklerini ifade edebilmelidir. Hele de internet özgürlüktür ve özgür kalmalıdır. Elbette istisnai ya da kötüye kullanım durumları olacaktır ve internette bunlar oluyor maalesef. Benim genel görüşüm inploid'in bu noktada farklı bir yerde durduğudur.
  • Paylaş
6

Zuhal Feza, hepimizi izliyor musunuz? :

Hakan Köse, :) O ne demek?
İzlemek biraz kötü bir kelime bence ve kesinlikle bu durum için yanlış bir ifade..

Zuhal Feza, şakalaşıyordum sn big brother. : )

Ayhan Yıldız, Bilmiyordum, denedim gerçekten müdahale ediliyormuş. Hakan bey "bunların kayıtlar" ifadesinden sonraki kelime silindi, bilginize :)

Serkan Köse, düzelttim ben tekrar :)

İnploid'de yapılanın değiştirme değil versiyonlama olduğunu söylemek gerekir.
Hukukçu değilim ama kişinin/üyenin katılım yaptığı yerin kurallarını bilmesi ve onu kullanıp kullanmaması konusunda tercih sahibi olduğu da hukukun konusu içindedir unutmayalım.
  • Paylaş
Bırakın bu işleri, gençlerin emanet edildiği gerzek arkadaş, profesör bir de, tamamen çalıntı makalelerle:
gundem.milliyet.com.tr/osym-baskani-da-k...
Blog yazısı falan değil adam bilimsel makale çalıyor ve eğitimin kilit noktasında oturuyor. Ayrıca bugüne kadar herhangi düzgün bir sınav da beceremedi...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

595 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt