Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başörtüsü giyinen bir kadının aynı zamanda dar pantolon giymesinin İslam'a göre açıklaması nedir?

Pantolon üzerine pardösü vb. giyenler hariç.Düzenle
İslam'a göre açıklamasına kadar gitmenize gerek yok. Beğeniyordur, kendine yakıştırıyordur ve giyiyordur. Bu kadar basittir, hatta bundan daha basit bir istek bile olabilir.
 • Paylaş
3

Balık, yorum yaptın ama?

Sertaç Kunduz, :) size karşı bir yorum değil bu, üzerinize alınmayın. Sadece farklı bir bakış açısı yakalamanızı sağlamak isterim. Rencide olmanızı da istemem. Sonuçta benim bakış açım da size göre farklı şu durumda da zaten :).

Balık, Ben de senin rencide olmanı istemem ama "Serkan'a göre açıklamasını nedir" diye sormadım soruyu. "İslam'a göre nedir?" diye sordum.

Başörtüsü ve kadının giyimi ile ilgili bildiğim ayetler aşağıdadır. Ayetler bir müslüman için açıklayıcı diye düşünüyorum.
 • Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.(Ahzab 59. Ayet)
 • Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler) . Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz. (Nur 31. Ayet)
 • Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, zinetleri (yabancı erkeklere) teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir. (Nur 60. Ayet)
Bundan sonrakiler bir kadın olarak, insanların kadınları bir şekle sokma çabasından gelen bıkkınlığa cevabımdır.
İnsanların özellikle kadınların giyimleri konusunda bu kadar eleştirel olmayı anlamıyorum. Kadını neden bir kalıp içine sokmaya çalıştığınızı da anlamakla birlikte anlayamıyorum! İslami düşünen veya düşünmeyen erkeklerin kadını bir cinsel tema olarak görmesinden, çook iyi niyetliymiş gibi göstererek kadını kendince bir şekle sokmaya çalışmasından inanın bıktım. Ya bırakın kadın istediği gibi giyinsin. İnanıyorsa örtünsün ve şekline de kendi karar versin. Sorumluluğu kendisine aittir. Allah' la onun arasındadır. Benim tanıdığım Allah'a iman eden; pantolon üzerine başörtüsü takan, çarşaf giyen, askılı- şort giyen kadınlar var. Onların kalplerindekini sadece Allah bilir. Ve hükmü de verecek O' dur. Şekilcilikten ve insanlar hakkında hüküm vermekten ne zaman kurtulacağız acaba? Çarşaf giyiyor diye cennet ehli, şort giyiyor diyede cehennemlik hükmünü kimse veremez!! İnsan kendine bakmalı! Elbette islam kadının şehveti körüklemeyecek şekilde giyinmesini söylüyor. Ama onlarında insan olduğunu ve bir nefse sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle o açıyorsa bende tacizimi yaparım mantalitesinden vazgeçilmelidir. Lütfen kendiniz (erkekler) için gösterdiğiniz hoşgörüyü birazcık da kadınlar için gösterin. Acaba erkekler ne zaman iffetli olacaklar! Nur suresi 30. Ayetiyle son sözü söylemek istiyorum. Ne de olsa ondan sonra Nur suresi 31. Ayet geliyor!
 • (Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. (Nur 30)
 • Paylaş
Toplantılardan namaz kılacağım diye çıkan, ramazan ayında çalışmayan, kurbanını kesen, zekatını veren, alkol kullanmayan bir Müslüman erkeğin iş paraya geldi mi çevresindeki herkesi kazıklamasından daha İslami bir davranıştır. Dar pantolon bildiğimiz üzere kimseye bir zarar vermez.

Gelelim İslam'a göre açıklamasına. Yukarıda bahsettiğim namussuz kişi İslama göre kadınını, kızını örtünmeye zorlaması gerektiğine inanıyor olabilir. Gafil bilmez ki kendi namussuzluğunu karısını, kızını zorla örtü altına alarak örtemez. Aynı gafil ve cahil kişi zanneder ki, inandığı ilahı hem ailesini zorladığını hem de çevresindekilerini kazıkladığını görmüyor. Zaten bu zorlayıcı kişinin kafası da çalışmaz, çalışsa yaptıklarının yarısını göremeyecek ama her şeyin yaratıcısı ve hakimi olan bir ilahın varlığının mümkün olamayacağını bilir.

Sitedeki İslamilerden öğrendiğim kadarıyla İslam hoşgörü dinidir, insanları zorlamak, kadınları dövmek, öldürmek, recm etmek, IŞİT gibi diğer mezhepten olanların kafasını kesmek, Türkmenleri doğramak gibi eylemler İslam'la bağdaşmaz. İslami değildir. Bunların yerine gerçek bir Müslüman karısı, kızı dar pantolon giymek, başını da örtmemek istiyorsa bunları hoş görür, kendi günahıdır der geçer. Nitekim kutsal kitaba göre herkes yalnız ölür, yalnız ahirete gider, yalnız cennet ya da cehenneme gider.

Bir yerlerde mahalle baskısı varsa yine buradan edindiğim bilgiye göre oradaki insanların çoğu kafirdir. Müslüman hoş görür kimseye baskı yapmaz. Caminin önünden kolsuz elbisesiyle ya da mini eteğiyle bir kadın geçerken cemaatten kötü tepkiler alıyorsa bilin ki o cemaat Müslüman değildir. Çünkü gerçek Müslüman hoş görür, kimsenin malında, parasında, ırzında da gözü yoktur.

Biri burada böyle bir soru soruyorsa sakın ola bunun eleştirel bir soru olduğunu düşünmeyin. Eğer soruyu soran kişi Müslümansa sadece merakından soruyordur. Haaa eleştiri tonu duyuyorsanız o zaman soruyu soran da muhtemelen Müslüman değildir. Çünkü eleştiren eğer ki Müslüman olsaydı itikatına göre ilahıyla kulu arasına girerek ilahına şirk koşmakta, kendini ilahı sanmakta olurdu. Şirk koşmak bildiğiniz üzere İslamiyet'de en büyük günahtır. Alkol içmek, domuz yemek, faiz kullanmak, örtünmemek, zina yapmak hatta cinayet bile şirk koşmaktan sonra gelir. Zaten gerçek Müslüman hoş görür, kimseye karışmaz, kimseyi kısıtlamaz, Kimin ne giydiği, ne yediği, ne içtiği, ne yaptığıyla ilgilenmez, kendi namaz niyazındadır...

Arap ülkelerinde milletin ne içeceğine karışıyorlar, Ramazan'da oruç tutmayanı sopalıyorlar diyebilirsiniz tabii. Bu durumda onlar da Müslüman olmuyor. Aslında çevrenize bakın, her kim çevresindekileri din baskısı altına almaya çalışıyorsa bilin ki Müslüman değildir... Gerçek Müslüman tabii ki ister, herkesin kendi ilahına iman etmesini ama bu sadece onun iyi niyetidir. Bu iyi niyet uğruna kimseyi baskı altına almaz, insanları hatta tüm canlıları hoşgörür, ilahım böyle yaratmışsa bir bildiği vardır der ve onları sever yaradandan ötürü. Zaten Müslümanlık sevginin, hoşgörünün dinidir, gerçek Müslümanlar ilahlarına duydukları aşkla çevrelerindeki herkesi, her şeyi severler.

Yalnız bir de şu çelişki var unutulmaması gereken; ne zaman İslam'ın kötü bir yanından bahsedilse "o tefsirdir" denir. Araplar Arapça bilmeyenler gibi tefsirini okumaz, direkt orijinalinden okurlar. Bu dinin doğrusunu bilecek birileri varsa onlar Arapça bilmeyenler değil, tabii ki Araplardır... Neyse yine diyelim onlar aptal Araplar, ana dillerinden okuduklarını anlamıyor, Müslüman değil, batı uşağı, İsrail dölleridir...

Nerede başı örtülü ve dar pantolonlu bir kadın görürseniz hemen arkasındaki örümcek kafalı, cahil, sahtekar, katil olmaya namzet, baskıcı, zorlayıcı, hoşgörüsüz çakma İslamcıyı düşünmelisiniz. Günah gibi düşünceleriniz varsa kadının değil arkasındaki gayrimüslim öküzün günahıdır o...

Dar pantolon giymek isteyen hiçbir kadın kendi rızasıyla başını İslami usulde örtmez.

Aslında biliyor musunuz bana göre bunlar hep seks...
 • Paylaş
4

Ayhan Şimşek, Vatan millet İslamcılık oynayan don juanlarla dolmuş azizim.

Belgi Saygı, İçimin yağları eridi. Ağzına (kalemine) sağlık!

Şaman, Teşekkür ederim Belgi hanım, yağ eritmek bizim görevimiz.

Ben çok beğeniyorum o bahsettiğin modayı. Züber, fantastik ilim kurgu bi durum.
 • Paylaş
Alenen çelişkidir. Lakin iş şekilciliğe girmiş durumda modern kapalı dedikleri birşey var rayban gözlük uzun pardüse ipek eşarp birde normal kapalı var birde çarşaf var varda var ama insanların çeliştiği bir ton olay var kılık kıyafet özgürlüğü deniyorsa takılmamalı bunlara ınanc yaradan ıle ınananı arasında şüphesiz
 • Paylaş
5

Ayhan Şimşek, Bir yerde okumuştum ünlü bir alim diyordu ki; Allah ile kul arasında olan bir durum sorgusunu, kendine borç bilen birinin, bu yaptığının bir diğer adı kendini Allah yerine koymasıdır.

Balık@zindoz98 , Eğer "kendini Allah yerine koyma" tespitin doğru olsaydı soru; "Sizlere göre açıklaması nedir?" diye sorulurdu. Zaten yaratan ile kulu arasında olan bir hesaplaşma sözkonusu ve burada kimsenin kimseye bir öneri getirdiği yok. Soru; Allah katında önerilenin ne olduğudur. Ondan dolayı "İslam'a göre açıklaması nedir?" diye soruluyor.

Ayhan Şimşek, ah @balik1 bir çok yorumunuzda gördüğüm gibi burada da oldukça heyecanlısınız.
Daha dikkatli bakmanız için bir açıklama getireyim;
Şu yukarıda ki soruyu muhatap alan bir cevap vermedim, soruya verilen yanıtı yorumladım. desem ;) yine de ısrar eder misiniz şu üstte ki yorumunuza ?

Balık, her yanlış tespit sakinlik olmadığı gibi her doğru tespiti de heyecanlılık olarak görmek de senin ısrarın.

Ayhan Şimşek, n'oldu size bize? öldürüverdiniz ikinci yorumda.

Önemli olan kişinin özgürce içinden gelerek Allah'ı sevmesi dini yaşamasıdır. Dini kılık kıyafete indirgeyen zihniyete çok kızıyorum. Dindar görünüp gizli saklı her türlü günahı işlemekten çekinmeyen insanların İslamiyete daha büyük zarar verdiğini düşünüyorum. Tam tesettür içinde olsa bile kaşıyla gözüyle bakışıyla çekici olabilir insan, ya da açık olduğu halde tavrı ve davranışıyla şehvetsel çekiciliğe sahip olmayabilir.

Çıkar için ya da elalem ne der diye ahlaki, kişiliksel, hatta dinsel hiç bir eğitim vermeden kızlarını eşlerini zorla tesettüre sokmak yanlıştır... Yalan söylemenin, hırsızlığın, sahtekarlığın, dedikodunun, kul hakkı yemenin affedilmez günahlar olduğunu öğretmemek yanlıştır. Kuran "Gösteriş için ibadet edenlerin vay haline" diyor. Gösteriş için yaşamak yanlıştır.

İslam'a göre onun kılığı, bunun kıyafeti, şunun ibadeti, bunun günahı gibi kavramları eleştirmemiz "kul hakkı"na giriyor. İnsanların yaşamlarını, duygu düşünce inançla ilgili ruh hallerini bilmeden böyle yorumlar yapılması yanlıştır. Nereden bilebiliriz kim Allah'ın sevdiği kulu.

Velhasıl kelam, bir insanın inancı beni sadece çevresine davranışıyla (İyi kötü savaşçıl barışçıl, dürüstlük, adalet) ilgilendirir. İnsani davranışları iyi olan benim idealimdir. Bunun dışında herkes kendinden sorumludur. Herkes kendi ruhunu olgunlaştırmalı, eğitmeli. Ama özgürce... Özgürce olmadı mı sahtece olabilir çünkü.
 • Paylaş
Hımmmm dar, ama ne kadar dar?

: -) dimi.
 • Paylaş
5

Balık, edep anlayışın kadar...

Hakan, Pantolondan edep çıkmaz.

Ayhan Şimşek, zahite sarmış millet azizim, napsan olmaz dicektim emme vazgeçtim +10 sana

Şaman, Benim edep anlayışım geniştir, şalvara mı tekabül ediyor acaba hocam?

Balık, genişliği kadar...

İslam'a göre uygun olmayabilir, ama bunun hesabı da kendine kesilir.
Eğer bu kadın gelip de size dinden ahkam keserse o zaman lafı edilebilir, veya dindar bir kişi gidip bunun yanlış olduğunu kendisine söyleyebilir ama bu şahıs birisine karışmadığı sürece bu ona ait bir tercihtir, ve kimseyi ilgilendirmemelidir.
 • Paylaş
Mesele başörtüsü değil... Günümüzde başörtüsü tak istediğini yap algısı kadın milletinde hızlıca yayılıyor... Artık yeni kavram bile var... SÜSLÜMAN.Peygamberimiz ahir zamanda örtülü çıplakların türeyeceğini ve bunların ebedi cehennemlik olduğunu haber veriyor ve uyarıyor... Maalesef çoğu kadın şeytanın oyuncağı olmuş cehenneme doğru koşuyor... Allah'ın kadına emrettiği örtünme olayını doğru ortaya koymak lazım... Bir kadın evlenebileceği bir erkeğin her ne olursa olsun dikkatini çekiyorsa o kadın örtünmüş değildir... Kadın hiçbir şekilde yabancı erkeklerin dikkatini çekmemelidir. Örtünmekten kasıt budur. Başına bir eşarp, ağız burun boya, makyaj, parfümler, topuklu ayakkabılar, renkli süslü cazibeli kıyafetler, en lüks arabalar... Böyle örtünmek mi olur? Allah adamın belasını verir... Bu kadınlar uyarılmalıdır.
 • Paylaş
1

Balık, "süslüman" :)

İslam'da başörtüsü tarz değil, farz meselesidir.
 • Paylaş
Islama gore kadın vücudunun tamamı namahremdir . Bu nedenle kadın erkeklerin şehvetini cezbetmeyecek şekilde giyinmek zorundadır. Vücut hatlarını belli edecek şekilde giyindiği için yasak olanı yapmaktadır.Ama onun islama göre adı nedir bilemiyorum.Sanırım haram yada günah .
 • Paylaş
Dinimize göre "dar, şeffaf ve belirlenen sınırların dışında açık giyinmek" yoktur. İnandığı gibi yaşayana göre durum bu ama yaşadığı gibi inananlara nasıl giyse farketmez dinde zorlama yoktur. Allah'ı samimi sevenler sevgiden uyar dine ve huzurla yaşar. Cennet sevdası, cehennem korkusu ve çevre baskısı gibi ve benzeri her türlü samimiyetsizliğin getirisini de götürüsünü de bilmek zordur.
 • Paylaş
Örtünmenin gayesi nedir?

Dinimizin emrettiği örtünmeden maksat, kadının ziynetini ve ziynet yerlerini eşi veya mahremi olmayan erkeklere göstermemesi ve yabancı erkekler tarafından görülmesine meydan vermemesidir. Bu itibarla örtünün; saçın, ten renginin veya ziynetlerin görünmesine engel olacak kalınlıkta, vücut hatlarını göstermeyecek nitelikte olması gerekir. Bu konuda, pek çok hadis-i şerif bulunmaktadır. (Müslim, Libas 34, Cennet 13; Müsned, 2/356)

Ahzap Suresi'nin 60. Ayetinde de "Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: (Evden çıkarlarken) üstlerine vücutlarını iyice örten dış elbiselerini giysinler. Bu, onların iffetli bilinmelerini ve bundan dolayı incitilmemelerini daha iyi sağlar" buyurulmaktadır.

Bu ayette Müslüman hanımların evlerinden çıkarken, üstlerine vücut hatlarını belli etmeyecek bir dış elbise almaları, ev kıyafetiyle sokağa çıkmamaları emredilmektedir. Nur Suresi'nin 60. Ayetinde ise, yaşlanmış kadınların, 31. Ayette örtülmesi emredilen ziynet ve ziynet yerlerini örtmek kaydı ile (manto, pardösü, çarşaf gibi) dış elbiselerini üstlerine almadan dışarı çıkabilecekleri belirtilerek şöyle buyrulmaktadır:

"Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların ziynetlerini, (yabancı erkeklere) göstermeksizin, dış elbiselerini çıkarmalarında, kendilerine bir vebal yoktur. Yine de dış elbiseli olmaları, kendileri için hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir. "

Sonuç olarak, kadınların, vücudun el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, aralarında dinen evlilik caiz olan erkekler yanında, vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek nitelikte bir elbise (örtü) ile örtmeleri, başörtülerini, saçlarını, başlarını, boyun ve gerdanlarını iyice örtecek şekilde yakalarının üzerine salmaları, dinimizin, kitap, sünnet ve İslam âlimlerinin ittifakı ile sabit olan kesin emridir. Müslümanların bu emirlere uymaları dinî bir vecibedir.
Sorularla İslamiyet alıntıdır
 • Paylaş
İslama göre açıklaması, islamı tam anlayamamış olması... .
 • Paylaş
İslam’da örtülmesi gereken yerler belirlenmiştir. Fakat bir model ve belli bir elbise şekli belirlenmemiştir.
İslam’da kıyafet örf adetlere, yörenin iklimine göre serbest bırakılmıştır. Bu islam’ın yaşanılır olduğunu gösterir.
İslam kadını fitneye, dedikoduya sebep olmayacak şekilde giyinmek durumundadır.
İslami kıyafete:
1- Taklid moda karışmayacaktır.
2- Erkeğin giyimine benzemeyecektir.
3- Çok dikkat çekici olmayacaktır.
4- İnce, dar ve kısa olmayacaktır.
5- Yerlerde sürünen elbisede islami değildir.
 • Paylaş
Altı Kaval Üstü Şeşhane... .
 • Paylaş
Tesettürde pantolon yoktur...
Tesettürde darlık yoktur...
Tesettürde topuklu ayakkabı yoktur...
Tesettürde rengarenklik yoktur...
Tesettürde parfüm yoktur...
Tesettürde makyaj yoktur...
Bunlardan biri dahi olsa senin üstünde;
TESETTÜR YOKTUR... !
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1705 Görüntülenme25 Takipçi18 Yanıt