Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başta saçma görülen ama daha sonra başarılı olan girişim örnekleri nelerdir?

Çoğu başarılı girişim ilk ortaya çıktığında saçma görülmüştü. Bazı örnekler:

Facebook: İlk kurulduğunda herkes yeni bir Myspace ya da Friendster'a ihtiyaç duyulmadığını ve Facebook'un gereksiz olacağını düşündü.

Amazon: 1994 yılında sadece kitap satılan Amazon, insanların internetten alışveriş yapmaktan çok korktuğu bir dönemde kurulmuştu ve sipariş edilen kitaplar için bir kaç hafta beklenmesi gerekiyordu. Ayrıca kitaplar ucuz olmasına rağmen kargo masrafları tasarruf edilen paranın da harcanmasına sebep oluyordu.

PayPal: E-posta ve cep telefonu aracılığıyla para gönderme fikri insanlara çok saçma gelmişti.

Hotmail: 1995 yılında kurulduğunda insanların zaten e-posta adresleri vardı ve Hotmail'in gereksiz olacağını düşündüler. Ama daha sonra geliştirilen özelliklerini kullanmak için hotmail hesapları açtılar.

inploid: Başlangıçta çoğu kişi öğrenmek istediklerini Google'dan öğrenebileceklerini ve inploid'in saçma olduğunu düşündüler. Ama uzman kişilerden gelen ayrıntılı cevaplar ve diğer tecrübeli insanların bildiklerini anlatmaya nasıl istekli olduklarını gördüklerinde inploid de Türkiye'deki en başarılı girişimlerden birisi oldu. :)
  • Paylaş
Bryan Silverman 'nın “tuvalet kağıtları üzerine reklam verme" fikri başlarda ”Ne berbat bir fikir” dendiği halde bu reklam fikri sayesinde, Silverman her yıl seçilen yılın en iyi girişimcileri arasına girmeyi başardı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

573 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Sonradan başarıya ulaşan girişimler hangileridir?