Bilmek istediğin her şeye ulaş

Batak nasıl oynanır?

Batak oyununu gittiğim her şekilde farklı şekilde oynadım.
Önce bazı terimlere bakalım :

İhale  almak : İhale, kozun belirleneceği ve 13 el olan oyundan ne kadar alabileceğinin hesaplandığı ve o kişiye bırakıldığı durumdur. Örneğin 7 diyen biri, eğer ihale onda kalırsa kozunu belirler ve en az 7 almalıdır. Aksi takdirde hanesine -7 yazılır.

Koz : Bir nevi joker görevi gören kağıtlardır. Örneğin kozun 'sinek' belirlendiği durumda  en küçük değerli sayı olan 2 bile, koz dışındaki en büyük sayıdan daha değerlidir.

Çökmek ve ya da çakmak : Burada eğer koz dışındaki bir kağıttan dönüyorsa ve elde o kağıttan yoksa , kişi koz oynar ve eli her halükarda alır.

Oyunda ana amaç büyük sayıları atarak çok el almaya çalışmaktır ; Ayrıca ihaleyi alan kişiyi batırmaktır.Bu da söylediği el sayısını alamamasıyla olur.Bu oyundaki sayıların büyükten küçüğe sıralanışı ise :  1, papaz, kız,vale, 10 ,9 ,vs dir..

 Öncelikle tüm batak türlerinin ortak  yönlerini yazarsak : 
 • 52 kart iskambil ile oynanır
 • İhale usülü vardır. Yani kağıt dağıtanın yanındaki mecburi 4 çü olup diğer oyuncular ihaleye girmek için en az 5 el alırım demeleri gerekir.
 • İhaleyi alan kişinin mutlaka 'koz' belirlemesi gerekir.
 • Oyuna ihaleyi alan başlar.
 • İhaleyi alan kişi, kozu söylemeden oyuna başlayamaz;önce kozu söyler sonra ilk kağıdını atar.
 • Yerde dönen kağıdı olmayan kişi varsa koz atmak zorundadır.(Örneğin sinek dönüyorsa ve sineği yoksa koz oynamalıdır)
 • Koz atıldığı takdirde bir sonraki kağıt atacak oyuncu, varsa daha büyük sayı atmalıdır.
 • Her atılan sayının 'varsa' büyüğü atılması mecburidir.
 • Gömmeli oyun dışında her batak oyununda eğer bir oyuncudaki tüm kağıtlar renksizse ( as, papaz ,kız veya oğlan dan 1 tane bile yoksa) , eli bozmaya hakkı vardır. Bu arada dağıtıcı eli bir daha dağıtır.
Gelelim klasik batak oyununa: 
      Burada herkese 13 er kağıt dağıtılır. (dağıtan serbestçe dağıtabilir). Dağıtanın yanındaki ve herkes kendince bir koz belirleyerek kaç el alabileceğini hesaplar ve ya ihaleye girer ya da pas der.. Örneğin oyunculardan biri 6 der. Sonraki kişi eli 7 alabiliyorsa 7 diyebilir.  Dedikten sonra önceki oyuncu tekrar ihaleye giremez..AMa son sözü dağıtan kişi söyler. Kırabilirse kırar, kırmazsa ' gel' der ve 7 diyen kişi ' koz' belirleyerek oyuna başlanır.. 

Koz , o el için geçerlidir. Bir sonraki dağıt dağıtımında yeniden ihalelere girilir ve ihaleye giren kişi elinin kuvvetliliğine göre kozunu  yeniden belirler. Örneğin kişiler sırasıyla 2 , 1 ,7 ve 3 alırlar. Bunlar bir kağıda yazılır. Her elde alınanlar toplanarak yazılır ve  bir sınır belirlenir. O sınıra ilk varanla birlikte oyun biter.. Örneğin 51 de bitsin denilir ve ilk olarak 51 e varılması amaçlanır..
      Bir de ihaleyi alan kişi klasik batakta istediği kağıtla oyuna başlayabilir. Bu kağır koz da olabilir başka bir kağıt da olabilir.
Kimse ihale almazsa ve herkes pas derse :   Bu durumda ihale kağıdı dağıtanın sağındaki kişiye kalır. Mecburen '4' ile ihaleye girer ve koz belirler.

Eğer bir el oyunda hiç el alınmazsa :  Bir elde hiç el alamayan kişi, o elin ihale sayısına batar.. Zaten oyunun özütü buradan çıkar. İhaleye girenin söylediği miktarı alamamasını sağlamak ya da bir kişinin hiç el almamasını sağlamaktır ana amaç.

      Peki daha nasıl oynanabilir onları özet geçersek : 
Yan 3 batar kavramı vardır : BUrada ihaleye giren kişi örneğin 5 diyerek girmişse, en fazla 7 alabilir. Aksi takdirde 5 e batar ve -5 yazılır.. Yni söylenilen ihaleden 3 ya da daha fazla el almama koşuludur.

Kozla başlama kuralı :Burada bazen oyuncular anlaşarak şöyle bir kural koyabilirler : Şayet ihaleyi alan ve koz belirleyen kişinin aynı anda as,papaz ve kız ı olmalıdır ve ancak bunlar olursa bunları ilk 3 elde çekerek başlayabilir.Başka türlü herhangi bir kozla başlayamaz. Peki ne zaman kozla oynar. ŞAyet biri çökerse yani yere koz düştükten itibaren koz oynanmaya başlanabilir.

Gömmeli oyun :  Bu oyun bana göre batağın yıldızıdır.  Burada yere 4 kağıt gömülür ve herkese 12 el verilir. O 4 kağıdın ne olduğunu kimse bilemez. Bu oyunda yan iki batar. Kozu söyleyen kişi aldığı ihaleden en fazla bir tane fazla el alabilir ;aksi taktirde batar.
Bir de gömmeli oyununda 'yazdırma' olayı vardır. Herkes, kaç tane elalabileceğini yazar.Ama en  az 2 demek zorunludur, kimse 1 diyemez... Sıfır da diyebilir. Ama bir el alsa dahi batar. Sıfır diyen kişi hiç el almazsa ; ihale tutarı kadar kazanmış olur.Ama bana sorarsan @tailchute ;  3 kişi bul ve en iyisi oyna ! Ben olsam böyle okuyarak hiçbir şey anlamazdım =)))
 • Paylaş
6

Tailchute, Teşekkür ederim masaüstüne kaydedicem bunu,başladım da,puanlama konusunda sıkıntımız var

Cem Deyupoğulları, hangi programda oynuyorsunuz?

Tailchute, yok masaya oturup oynuyoruz

Cem Deyupoğulları, HA anladım. Yardım etmek isterim..bakın ; biriniz yazsın ve ilk olarak kendisini yazsın.sağdakini 2. sıraya karşısındakini 3. ve solundakini son sıraya....ihaleler yapıldıktan sonra ve oyun bittikten sonra kim kaç el almışsa onu yazacaksınız.. örneğin...:

Deniz Ahmet Sevda Mesut
5 3 4 1 sonra ikinci oyunda geçtiniz diyelim ve ihaleyi ahmet 6 diyerek aldı diyelim... deniz de 2 alsın; sevda 3 alsın ve mesut da 2 alsın..... o halde şöyle olacak...

Deniz Ahmet Sevda Mesut
5 3 4 1
7 9 7 3 olur.....İhalenin alınaması örneğini vereyim..... diyelim 3. oyuna geçtiniz sevda 6 dedi ve ihale onda kaldı...ama sevda 5 aldı ve battı...deniz de 4 aldı; ahmet 1 aldı ve mesut 3 almış oldu...son durum şöyle oalcak..toplayarak gidiyoruz ya :
Deniz Ahmet Sevda Mesut
5 3 4 1
7 9 7 3
11 10 1 6 olur...sevda 6 deyip alamadığı için ne alırsa alsın 6 düşülür....

aynı şey, hiç el almayan için de geçerlidir; ihale kaç ile alınmışsa o kadar düşülür.


Tailchute, Çok teşekkür ederim,bu ciddi bir sıkıntıydı cunku zahmet oldu :)

Semih Cengiz, anlatılmaz oynamak lazım diyecektim on numara anlatılmış helal olsun :)

Oyunun asıl püf noktası kağıtları saymaktan geçer. Profesyonel batakçı (kahvehanelerdeki türden) kağıdı sonuna kadar sayar.
 • Paylaş
3-5-8 çeşidi de olmak üzere 4 çeşittir.
 • Paylaş
1

İlginc Adam, Bunu bilmiyordum :(

Püf noktalar: Kozu mantıklı seçmek, ihalieyi kazanmak adına macera aramamak ve kartları iyi takip etmek şart. Gerektiğinde kesik atmak için kartları iyi takip etmeniz lazım. 

Ayrıca ortaklıyı da hiç haz etmem. O bekleyen kişi olmayı hiç sevmiyorum.
İhaleli forever.
 • Paylaş
İhaleli, Ortaklı ve Koz Maça olarak 3 çeşit diye biliyorum bende...
 • Paylaş
Windows un hearts isimli oyununun tersten oynanisi : D . Heartste ihale almamaya ve el almamaya calisirken batakta tam tersi almaya calisilir. Tabi windowstakinde koz kupa ama normal batakta macadir koz. Tabi bircok sekli var. Kozu kendin belirledigin sekli, ihaleli olani, esli oynanani vs.. .
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5622 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları