Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bayan sözcüğü niçin kullanılmamalı? Kadın ve bayan arasındaki fark nedir?

Bay ve bayan sözcükleri İngilizcedeki mr. ve mrs. , Almancadaki herr ve frau sözcüklerine karşılık gelir yani kişilerin soyadlarının önüne getirilerek onların cinsiyetlerini ifade ederler. Tek başlarına cinsiyet ifade etmez, hitap olarak kullanılamazlar. Toplumsal hayatta bireysel saygınlığı ifade etmek adına kullanılan bu sözcüklerin en önemli kullanım alanı kişilerin soyadlarının önüne getirilmesidir. Bunun dışında kadın ve erkek sözcüklerinin yerine kullanıldığında hatalı bir kullanım olmuş olur. Toplumsal hayatta kişilerin bağımsız birer birey olarak öne çıktıkları toplumlarda doğru olarak kullanılırlar bunun için yanlış kullanılmasından bunun bilincinde olan kişiler rahatsızlık duyarlar.
  • Paylaş
Öncelikle bay ve bayan kelimesinin kısa bir etimolojik geçmişine göz atalım. Bay kelimesi eski Türkçe'de "zengin kişi, mal sahibi" anlamında kullanılıyordu. Türkçe'nin özleştirilmesi çalışmaları sırasında bu kelime yeniden gün yüzüne çıkarıldı ve ünvan bildiren bir sözcük halini aldı. Bayan kelimesi de bu kelimeden türetildi. Bugün feminist hareket bay kelimesinden türetilen bayan kelimesinin kullanımı hoş görmemektedir. Bu sebeple toplumumuzda bazı kesimlerce bayan kelimesini kullanmak kabul görmemiş, abes görülmüştür.Kadın ile bayan arasındaki fark ise kullanım yerlerine göre zamanla kalıplaşmasından oluşmuştur. Anlamca bir fark bulunmamaktadır. Kadın kelimesi daha geniş bir anlam alanı edilmişken bayan kelimesinin kullanım alanı azdır ki daha çok isimlerin önüne gelen bir ünvan olarak kullanılır.
  • Paylaş
anladıysamarapolayım.com

''Bayan sözcüğü niçin kullanılmamalı'' mı? Nerden varılıyor bu yargıya?Sebep?

Şimdi sıra Bayan Yılmaz'da, Sn Yılmaz sizi sahneye bekliyoruz efendim, denince ne yanlış oluyor?

Edit: Yani ''Bağyan, bağyan'' şeklinde seslenilmekten bahsediliyor. Ama soru tadil edilmeli, Bayan sözcüğü kullanılmamalı değil, yanlış yerde şekilde kullanılması mevzu bahis..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1395 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt