Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bayan sözcüğü yerine kadın sözcüğünün kullanımı toplumda nasıl yaygınlaştırılabilir?

Bundan her feminist gibi bende rahatsız olsam da sanırım bu dediğiniz Türkiye'de biraz zor. Türk Dil Kurumu sitesine girin, Türkçe Sözlük'te "bayan"ı sorgulayın, göreceksiniz: TDK ilk maddeyi doğru (Kadınların ad veya soyadlarının önüne getirilen saygı sözü, örnek Bayan İnci) açıkladıktan sonra, ikinci maddede aynı yanlışa düşüyor: Kadın. (Yani bayan'ın kadın anlamına geldiğini iddia ediyor) Üçüncü maddede "eş, karı" olarak kullanıldığını da öğreniyoruz. Bu madde Halide Edip Adıvar'dan bir alıntıyla örnekleniyor; "Süleyman Bolluk da bayanın sımsıkı koluna girmişti. " Ve hukuk yönünden de herhangi bir yasal hak aramak mümkün olamıyor bu durumda.

Sanırım bu gerçekten zor. Ta Atamız zamanında ortaya çıkmış bir kavram sonuçta. 'Bey-efendi', 'Hanım-efendi' sözcüklerini kendisi beğenmemiş, bunların efendilik ve kölelik ilişkisini çağrıştırdığına dikkat çekerek terkedilmeleri gerektiğini belirtmişir. Kökleri olan 'Bey, hanım, efendi' sözcükleriyse Türkçe değildir; ve bu da bilinmektedir.

Şöyle ki; "bayan" kelimesinin neden rahatsızlık verdiğini basın ve medyada daha çok belirtebilirsiniz ve halkı daha çok bilinçlendirmeye çalışabilirsiniz. Sonuçta medya insanın bilincine istese de istemese de işleyen bir yayın organımız. Başka bir seçenek göremiyorum. Diğer yandan "hanım-efendi"ciliğe geri dönüp kaş yapayım derken göz çıkarmaanızı dilerim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

568 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt