Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bayat ekmeği getirip, taze ekmeği götürme uygulamasını nasıl karşılıyorsunuz?

Politik düşünmezsek aslında çok başarılı olabilir bu uygulama. Çünkü sektörün içerisinde olduğum için de daha iyi gözlemleme şansım oldu, inanılmaz bir israf oluyor işletmelerde özellikle ekmek konusunda.
Fırın sahipleri bayat ekmeği hiç bir zaman geri almak istemezler ama iyi bir mutfak yöneticisi isen bayat ekmeği galeta unu, kroton vs. yaptırabilir köfte içerisinde de kullanabilirsiniz. Bayat ekmekten tatlı bile olur ve iyi bir ustalıkla yaparsanız pek anlaşılmaz bile ekmek olduğu..

Aynı şeyi ev için de uygulayabiliriz aslında. Ben hiçbir şekilde evde ekmek atmıyorum, hiç tüketemeyeceğimiz hale gelmiş ise kalan çorba vs. içerisine koyup kedi ve köpekler için çöp kutularının kenarına götürüyorum ya da camın kenarına kuşlar alsın diye bırakıyorum.

Bu uygulama halkın dikkatini çekti, herkes daha bilinçli olursa bu uygulamaya zamanla gerek kalmaz. O nedenle bu uygulamayla birlikte halkı bilinçlendirme çalışmaları da yapılmalı.

Sayın Başbakanımız her mitinginde konuşmasına bir cümle daha ekleyerek bunu kolaylıkla sağlayabilir.
  • Paylaş
Sosyal proje kapsamında kaynak aktarımı yapmanın farklı bir yolu daha. Okullardaki fatih projesi bu vurgunun en büyük ayağı, bedava tabletler, süt, atık yağı ver yeni yağ al, otobüslerde sıhhi maske dağıtma hızla çoğalıyor bu sosyal projeler, işin içinde kimler var, bu kadar kaynağı kimler paylaşıyor, ihaleler kimlere gidiyor, bu projeler talep yokken neden hep AKP Belediyelerinde oluyor. Türkiye'de savcılar neden bir tane AKP'li belediyeye dava açamazken CHP'li belediyeler baskın üstüne baskın yiyor. İzmir belediyesi 39 kuruşa süt alıp dağıtırken aynı sütü MEB nasıl 53 kuruşa alıyordu. Duble yollar her yaz yeniden yapılıyor, hepsi kış gelince patır patır patlıyor. Hesap sorulmuyor ama.

Yeni moda da bu sosyal projeler. Ne koysan gidiyor demek ki. Kanaatimce Recep Tayyip Erdoğan ileride bu sebeplerle çok sorun yaşayacak. Bu kadar kaynak bu ülkede hiç bir zaman bu kadar açık açık bir tarafa peşkeş çekilmedi. Allah ıslah etsin.
  • Paylaş
Fırıncılar daha az para kazanacak, uncular daha az un satacak, tarımcılar daha az buğday ekecekler...vs. vs. uzayıp gider. Gene bize zararı döner.
  • Paylaş
Bizim evin ordaki marketin anlaşmalı olduğu fırın bayat ekmekleri geri alıp taze ekmek veriyor zaten. Ama eğer bu işe devlet el atarsa, fırıncılar da ikiye ayrılacak: yandaş olan ve olmayan...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1001 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt