Bilmek istediğin her şeye ulaş

Baygınlık halinin tıptaki açıklaması nedir?

Baygınlığın Tıp'taki adı senkop'dur. Senkop aslında insanı koruyucu bir mekanizmadır. Beyine yeterince kan gitmediği durumlarda bunu artırmak gerekir, bunun için en iyi yol sakin bir yer bulup ayaklarımızı kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzatmaktır. Bunu bilinçli olarak yapamadığınız durumlarda vücut kendini devreye sokar ve beyni kısa devreye uğratarak şuur halini ortadan kaldırır ve böylece bayılma meydana gelir.
Şuur kaybı sonucu tüm kasları devre dışı olan insan yer çekimi etkisiyle yığılır ve böylece kalp ile bacaklar aynı seviyeye gelir. Dolayısıyla bacaklarda göllenmiş olan kan tüm vücuda eşit dağılmaya başlar ve beyine kan gider. Bundan dolayıdır ki bayılan insanlar (altta yatan başka hastalığı olmayanlar) 5 dk sonra kendiliğinden uyanırlar, vücudun bu oto-defans sistemi sayesinde beyin kan akımı devamı sağlanır ve hayati fonksiyonlar sürdürülür. Bayılmak yaradılıştan gelen bir defans sistemidir. Vücudun kendi kendini korumasıdır.
 • Paylaş
Ani olarak gelişen ve genellikle de kendiliğinden iyileşen geçici bilinç ve postural tonus kaybıdır. Bir hastalık değildir. Serabral kan akımının %35’den fazla azalması veya tamamen kesilmesi sonucunda;
 • 6-10 saniyede bayılma meydana gelir
 • 2 dakika içinde beynin tüm aktivitesi kaybolur
 • 5 dakikadan sonra geri dönüşümsüz hasar meydana gelir

Bayılan kişiye sorulması gereken 3 önemli soru vardır.
 1. Şuur kaybı olarak tanımlanan durum senkop mu?
 2. Hastanın hikayesinde tanı için önemli ipucu var mı?
 3. Kalp hastalığı var mı?
 • Paylaş
Bayılma anında beynin kan dolaşımını hızlandırmak için mümkünse sırt üstü uzanıp ayakları baş hizasından yukarı kaldırmak gerekir. ilginç bir şekilde insan bayılacağını hissettiğinde bunu refleks olarak yapmak istiyor.
 • Paylaş

Beyne yeterli oksijen gitmemesi. Bayılacağını hissettiğin bir durumda yapman gereken tek ve en önemli şey bir yere oturup omuzlarınla birlikte başını öne eğmendir. Bu beyne giden kan dolaşımını hızlandırıp bayılmanı engeller. İlk yardım kursunda öğrenmiştim.

 • Paylaş
Baygınlık bilinç kaybını meydana getirir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3025 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları