Bilmek istediğin her şeye ulaş

Baz istasyonunun insan sağlığına olumsuz etkisi var mıdır?

Türkiye, mobil haberleşmede kullanılan baz istasyonu sayısında birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kalırken, sinyal için en az limit değeri uygulayan ülkeler arasında ise 6. sırada yer alıyor. Nüfus ve yüz ölçümü verileriyle kıyaslandığında Almanya, Fransa ve Danimarka'dan çok daha az baz istasyonuna sahip olan Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü'nün desteklediği ve kararlarını uyguladığı Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından baz istasyonları için belirlenen "41,2 volt/metrelik" değerin dörtte biri oranındaki "10,23 Volt/metre"yi uyguluyor.

Türkiye'de yüksek gerilim hatlarının minimum değeri dünyadaki sınır değerden 3 kat fazla. Bununla kimse ilgilenmiyor. İstanbul'un yüzde 7'si yüksek gerilim hatlarının altında yaşıyor. Baz istasyonu olumsuz etkisiyle ilgili örnek yokken yüksek gerilim hatlarıyla ilgili var.

Demiş adamın biri.
  • Paylaş
Baz istasyonlarının etkisi kapağı açıkken çalıştırılan bir mikrodalga fırının etkisiyle kıyaslanabilir. İstasyondan 200W civarında mikrodalgalar yayılır. Mikrodalga fırının çalışma prensibini biliyorsanız mikrodalgaların da su moleküllerini titreştirerek yiyecekleri ısıttıklarını bilirsiniz ki baz istasyonu da çevresindeki tüm su moleküllerine aynı şekilde davranır. Tabii burada mikrodalga fırınlar sağlığa zararlıdır sonucu çıkmasın, kapakları açıkken çalıştıramadığımız ve çok da iyi yalıtımlı olduklarından fırınların cep telefonlarımız kadar bile zararı yoktur. Cep telefonu demişken, o aletlerimiz de aynı dalgaları 4W'a varan bir güçte yayarlar, aynı baz istasyonları gibi sağlığa zararlıdır, yakın tutuldukları tüm vücut dokularını az da olsa içten kızartırlar.
  • Paylaş
Elektromanyetik alan cilt kanserini tetikliyor diye biliniyor. Baz istasyonlarında oldukça fazla, çevresinde yaşamak bence oldukça risk taşıyor..
  • Paylaş
Baz istasyonları sinyal alıp-verir dolayısıyla elektromanyetik alan oluşturduğundan insan sağlığına olumsuz etkileri olabilir.Kanser gibi...
  • Paylaş
2

İlginc Adam, Kanser etkisinin tıbben kanıtlanmadığını duymuştum... Sadece ihtimal veriyorlar..

Gizem Kaya, Haklısınız tıbben kanıtlanıp kanıtlanmadığını bilmiyorum:)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1655 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Baz istasyonları neden insan sağlığına zararlıdır?

  • Baz istasyonları ne gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır?