Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazen milletimizin seçilmiş millet olduğunu düşünüyorum. Bu durum size de oluyor mu? Acaba gerçekten böyle midir, ya da ben aptal mıyım, ya da bütün milletlerden insanlar da kendi milletleri için aynı şeyi düşünüyor mudur?

İrlandalı turist olayında geçekten kötü olmak için seçilmiş bir millet olduğumuza bir kez daha ikna oldum. Boktan dizilmiş şişeler dökülüyor, adam ya parasını ödeyecek, ya özür dileyecek, ya şişeleri dizecek ya da dizene bahşiş verecek, bunları hiç düşünmeden kötü kişi olan esnaf elinde sopayla duruma müdahil oluyor. Diğer esnaf da aynı şekilde, ellerinde çeşitli silahlarla tek kişiye saldırıyor. Oradaki hiçbir Türk acaba haksızlık ediyor muyuz diye düşünmüyor tamamen bir nevi it olan bir kurt sürüsü şeklinde biz çoğuz, o tek, hadi saldırıp gebertelim diyorlar. Neyse sonunda tümü sopasını yedi iyi bitti ama öyle bitmeyebilirdi.

Her gün iki kadın cinayeti olan bir ülkenin milletinin seçilmişliğinden bahsetmişsiniz, evet bu millet seçilmiş katil bir millet, olmasalar da dünyada bir eksiklik olmaz.

Her gün en az bir işçi ölümü olup da iktidardakilerinin kıllarının kıpırdamadığı gibi halkın da buna sessiz kaldığı bir yerde yaşıyoruz. Evet seçilmiş aptal, güce, kötülüğe tapan, sadaka almaya alışmış yavşak bir millet bu.

Her gün en az bir gencimiz saraydaki maganda için ölüyor bu ülkede, hala güce, hala cehalete, hala kötülüğe, hala magandaya tapıyor bu millet, bu anca seçilmiş bir millet olabilir. . .
  • Paylaş
Kim tarafından ve ne için? Her millet kendi kaderini çizer.
  • Paylaş
Soruyu anlayamadım herhalde. Seçilmiş derken insanlık için iyi bir şeyler yapan bir millet mi demek istiyorsunuz acaba? Matrix'deki Neo gibi mi? Eğer düşünce buysa yanılıyorsunuz. Türk milleti dünyaya sadece bela getiriyor, hele son 10 yılı baz alırsanız... Bunun dışında dünyadaki çoğu millet bir kurtuluş savaşı vermiş ve devletini kurmuştur, o da milleti seçilmiş yapmıyor. Uygar dünya milletleri, gezip gördüğüm kadarıyla (mutlaka siz daha iyisini bilirsiniz ama) kendilerini seçilmiş hissetmiyor hatta çok daha mütevazılar. İlkel dünyayı Türkiye ve birkaç istisna dışında görmedim ama mesela Azerbaycan'da yaşadım, onlar da Azeri milletinin üstün millet olduğunu düşünüyorlar. Bence bir milletin seçilmiş olması için deli cesaretiyle savaş kazanmasından ziyade dünya halklarının refahını arttırabilmesi lazım ki öyle bir millet de yok.
  • Paylaş
Bu sorulardan sadece biri gerçekten ilgi çekici ama ona da cevap vermemeyi tercih ediyorum.
  • Paylaş
Yahudiler de kendini seçilmiş millet olarak görüyorlar. Bu düşünceniz bir nevi ırkçılık oluyor.
Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sâhib çıkmanız için milletlere, sülalelere ayırdık. Şunu unutmayın ki Allah'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvada en ileri olandır. Muhakkak ki ALLAH her şeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır. (HUCURÂT -13) Bu ayeti kerime bu konuyu açıklamaya yeterlidir.
  • Paylaş