Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yaşadıgımız bir anı, önceden de yaşamış gibi hissetmemizin sebebi nedir?

Hiç öyle ruhsal, ilahi, ya da doğa üstü bir olay değil :) Hele hele ruhun daha önce yaşaması ya da önceki hatıraların herhangi benzer bir olaydan ötürü kısmi flashback ya da gereksiz bir update yapması değil, dejavu diye gizemli ismi olan hal.

Aslında son derce net bir açıklaması var, beynin bir bölümünün anlık olarak gerizekalıca yada salakça davranması bu dejavu dediğimiz şey.

Misal, kapıdan bir kadın giriyor ve siz sanki o kişinin daha önce aynı kapıdan aynı fiziki konumda, aynı elbiselerle ve aynı tavırda girdiğini hatırlıyorsunuz.

İşte beyninizin bir bölümü o anda, o algıyı olması gerekenden bir kaç milisaniye sonra algılıyor.

Konuya geri dönelim, az önce bir adam girdi ya kapıdan içeri, beyninizin büyük bölümü olayı algıladı değerlendirdi bilgiyi oluşturdu, tam bu anda; o anda tweeterda mesajlaşan arazi olmuş bir kaç milyon nöron olayı geç fark etti, tekrar işledi bilgi haline geitrdi, işte bu iki ibilginin çakışması mili saniyelik farklarla olayı iki defa yaşamışsınız gibi bir algıya sebep oluyor. Mevzu bu.

Bu arada kapıdan giren kadın bir anda adam oldu ama sizin nöronlar hala uyuyor :)
  • Paylaş
3

Aykut Kardaş, Nöronlar gayet sağlıklı, :) Açıklaman bilgilendirici, teşekkürler @hakkan

Hakan, senden kaçar mı hiç yaa :) teşekkürler

Sıla, teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için..bu gercekten cok merak ettigim bi konuydu.

Deja Vu dediğimiz durum. Bu hissin şöyle gerçekleştiği kanısındayım, daha önce yaşadığınız olayların, hipokamptan geçerek hafızaya alınması sırasında birbiri  ile harmanlanma ya da birden çok materyalin birbirine bağlanarak hıfs edilmesi sonucu ortaya çıkan his, herhangi başka bir eylem sırasında o eylemin de bu tip aşamalarında, bu tip bir his yaşadığınızı sandıran beyindeki kayıt karşılaştırması ile olur.

Kısacası;
Yani farklı zamanlarda elma, ağaç ve doğa görürseniz, doğada elma ağacı görmeniz size deja vu hissi yaşatacak bir hafıza kaynağı çıkartabilir.

-Bilimsel bir metin değildir, şahsi düşüncem.
  • Paylaş
3

Redeye, Hawking'in de, kara deliklerden geri yansıyan ruhsal enerjiden uykuda etkilenen beynimize dair bir açıklaması var ki bilimsel midir diye çok düşünmüştüm vaktiyle... Ama şöyle bir gerçek de var: günlük yaşantımızda kaydedebildiğimiz ya da farkında olduğumuz miktarın üzerinde algı, duyum söz konusu. Rüyalarda bunların birbirine eklemlenmesi çerçevesinde bu durumun ortaya çıktığını düşünenler de var.

Aykut Kardaş, Olası. Üzerinde durmaya, düşünülmeye değer bir konu.

İzzet Çeleğen, İki göz arasında sinyal gecikmesi nedeniyle aynı bilginin iki kez işlenmesi sebep olabilir. Kalu bela ile de ilgili bir durum olabilir tabii

De-ja-vuu...
  • Paylaş