Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı akaryakıt istasyonlarında neden benzin daha ucuzdur ?

Nedenleri aşağıdaki gibidir:


1. İstasyonların rafineriye olan uzaklıklarına göre fiyatlar değişir. Uzak olanın nakliye maliyeti de fazla olduğu için fiyatı daha pahalıdır.


2. İstasyonların yakıt alımlarını yaptıkları rafineriye göre fiyatları değişir. Bazı rafineriler direk boru hattıyla ham petrol çekebilirken bazıları sadece gemi nakliyesi ile alabilirler. Gemi nakliyesi daha pahalıdır. Bu da rafineriden çıkan yakıtın fiyatına yansır. Sonuçta akaryakıt istasyonlarının pompa fiyatlarına yansıtılır.


3. Yakıt teknolojisine göre fiyatlar değişir. Her markanın kendi ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri yakıt katkıları vardır. Buda yakıtın kalitesine yansır. Katkılar yakıtların yanıcılığının arttırılması, yanma sevilerinin geliştirilmesi, yakıt sistemini temizlemesi, motor koruması gibi unsurlar için geliştirilir. Kimi katkılarda ekonomi sağlamaya yönelik olup kimileri de performans içindir. Günümüzde en iyi yakıtlar BP ve Shell firması tarafından geliştirilmektedir. Yerli firmaların ne yazık ki ar-ge birimleri olmadığı için onlar farklı firmalardan katkı almaktadır. Yakıt katkıları da fiyatlarda farklılık yaratmaktadır.


4. Tüm akaryakıt bayilerinin ve dağıtım firmalarının karı aynıdır. Genelde fazla yakıt satamayan ve tercih edilmeyen markalar devletin markasını sürdürebilmesi için zorunlu koştuğu satış kotalarını tutturabilmek için fiyatlarında büyük indirimler yapmaktadır. Bu sayede müşteri toplayıp kotalarını tutturup markalarını devam ettirmektedirler. Fakat bu markaların hiçbirinde yakıt katkıları bulunmaz. Sadece ham rafineriden çıkan yakıtı satabilirler.


5. Kaçak akaryakıt yada akaryakıt benzeri malları kaçak yakıtlarda satan istasyonların fiyatları düşüktür. Kimlerin kaçak yakıt sattığını anlayabilmek için fiyat panolarına bakmak yeterlidir. Ortalama bir istasyonun EN FAZLA BRÜT karı %7-8 civarındadır. Bunun içinden tüm işletme giderleri ve nakliye çıkarıldığında yaklaşık olarak %1-2 gibi net kar elde edilmektedir. Eğer ki bir istasyonun fiyat panosunda BP, SHELL, OPET, TOTAL gibi firmaların fiyatlarından %15 gibi altında satıldığını görürseniz bilin ki bu işte bir şeyler var. Çünkü her firmanın ham rafineri akaryakıtını alış fiyatı devlet tarafından zaten belirlenmiş ve aynı tutulmuştur. Yani her firma aynı fiyattan alıyorsa nasıl bazıları aldığının altına satabilir? Fazla düşünmeye gerek yoktur.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1263 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt