Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı arkadaşlarım hamilelikleri boyunca sigara içtiler, hatta günde 1 paket içen bir tanıdığım bile oldu ve bebekleri sağlıklı. Bu nasıl açıklanır?

Size sigara kullanan bir anneden doğan çocuğun risklerini sayayım:
  • Genel olarak 1 cm. Daha kısa ve 200-250 gr. Daha düşük ağırlıkta doğarlar.
  • Doğum kilosu düşük olan bebeklerin ise kronik bir hastalığa yakalanma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riski 40 kat fazladır.
  • Doğumdan sonra 2. -5. Aylar arasında “ani bebek ölümü” en önemli bebek ölüm nedeni olup, sigara içen annelerin bebeklerinde bu risk içilen sigara sayısına bağlı olarak 2-6 kat artar.
  • Solunum sistemi, sinir sistemi, duyu organları, deri ve idrar yolları hastalıkları sigara içen annelerin çocuklarında daha sık görülür.
  • Annenin süt vermesinde ve süt miktarında azalmalara ve sorunlara neden olabilir.
  • Yapılan çalışmalarda doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, heceleme ve okuma zorluklarının daha sık olduğu görülmüştür. Yine bazı çalışmalarda bu bebeklerde entellektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davaranış bozukluklarının daha sık olduğu gösterilmiştir.
Bu risklerin hepsini bir araya toplarsanız bu süreci uzun bir vadede ortaya koymak gerekir. Çocuk doğarken pat diye bir hastalık beklenemez fakat ne yazık ki uzun süreçte incelendiğinde sigaranın bebeğe zararları da ortaya çıkar.
  • Paylaş
Bebeklerinin sağlıksız olduğu kanısına varabilmek için sanırım, bebeğin anomalili ya prematüre doğması gerekliydi. Üzgünüm ancak sigaranın içinde bulunan tüm zehir annenin kanına geçmesiyle birlikte göbek bağı aracılığı ile bebeğe de geçer. Nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli maddeler üst solunum yollarına, bronşlara ve kana geçer. Böylece solunum sistemi, kalp ve damarlar zarar görmeye başlar. Karbon monoksit hücrelere kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de doğal olarak azalır. Daha ayrıntılı bir bilgi için; Gebelikte sigara içmenin çocuğa zararları nelerdir? yanıtına bakabilirsiniz. Hiç bir anne adayının gebelik boyunca sigara içmemesi gereklidir. Eğer sigara içmeyi bırakmakta zorlanıyorsa o zaman da gebe kalmaması gereklidir.
  • Paylaş