Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı duaları 'belli bir sayıda okuyunca faydası olduğu' görüşü hakkında ne düşünüyorsunuz? (3 Kulhuvallah 1 Elham, 4444 Salat-ı Tefriciyye duası gibi)

Tüm sayıların kendine bölünmesiile 1 e ulaşılır.
okur yazarlığın çok az olduğu dönemlerde insanlara sure ve ayetleri ancak sayısal metodlarla öğretibilridiniz. bunun yolu da sayılara elbetteki anlamlar yklemekten geçer kolay olan metinlerin sayıları daha çoktur mesela 3 ahad 1 fatiha gibi. Ama Yasini ezberletmek için daha çok tekrar gerekir ancak kısa ayetler gibi çabucak bitmeyeceği için yılgınlık gelmesin diye günlere aylara hatta yıllara (ölüm) dağıtılmıştır.

Sayılardan hasıl olunması istenen maksat, ( şu cümlenin güzelliğine bak yaa :)) .. ) inananlara ayet, sure v.b dini rituelleri ezberletmektir.
 • Paylaş
İnsanoğlunun ürettiği sayıların sevap oranını güçlendireceği ile ilgili bağlantıyı anlayamıyorum.
 • Paylaş
Afedersiniz ama anlamını bilmediği kelimeler ile dua eden bir topluluğa bu soru sorulmaz. Adam daha ne dua ettiğini, ne dediğini bilmiyorken sayısına hiç bakar mı? Babadan, dededen müslüman bir toplumuz biz. 
 • Paylaş
3 kulluvallahi 1 elham oku sevap hanene 1000 point gelsin.
 • Paylaş
2

Sevgiseli, Tövbe... :)

Şaman, Hatim indirince 100 000 point oluyormuş.

Haddini saymaktan kastım "sayısını saymak." Ben de sana bir hikaye yazayım.
 • Paylaş
Cübbeli Hoca'nın bana öğrettiği çok şey var. Ben de biliyorum onu. Ama tesbih çekmeye başladığımda bazen istediğim kadar çekiyorum. Bazen tesbihsiz zikir yaparım.
 • Paylaş
Google'lamak lazım anlaşılan bu konuda yine :D ama benim kanaatim ne olursa olsun zikir tefekkür ve dualar her zaman her yerde olmalı ki sizlerde bunu yapan ve dert edinen insanlar olduğunuz için çok şükür, dışarıda insanlar duayı peygamberi,dini,4 halifeyi,dünyada ne yaptığıyla her hangi bir şeyi bilmiyor inşallah sizler gibi güzel niyetteki kişiler bu insanlara araştıra araştıra yardımda bulunursunuz ve bulunurum tabi ki bu konuyla ilgili de kısa zamanda detay paylaşacağım inşallah sözüm olsun pek zamanım yok gibi
 • Paylaş
Fayda ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Allah için edilen her kelime Allah katında değer bulur diye inanıyorum. Tekrar nedeninin ise S.A.V Peygamberimizden kaynaklı olduğu düşüncesindeyim.
 • Paylaş
Kastettiğim 'şu duayı 100 kere oku işte evine bereket girer, hastalığına şifa olur,....vb.' söylemlerdir.
 • Paylaş
Evet faydası vardır çünkü bunları büyük islam alimlerin denediğini ve insanlara aktardığı söylenir (kaynakları hz . muhammed (sav) veya kuran ı kerim değildir)
 • Paylaş
İslam alimleri denediği gibi bazılarını da peygamberimiz ümmetine tavsiye etmiş kendiside bizzat yapmıştır,ama şunu yap böle oolsun gibi duaların mantığını şu şekilde anlmasak daha iyi olur gibi: herşeyi tam yapan insanlar o duayı o şekilde yaparlarsa ve Allah izin verirse ancak sonucu o olur
 • Paylaş
Bakın mantık süzgeciyle değerlendirirsek duanı kabul eden ve o nimeti sana veren Allah duayı 1 kere okusan da, 99 kere okusan da kabul eder. 100'e tamamlamadın diye vermeyecek mi yani?
 • Paylaş
1

Baran Can Ateş, peki zikir nerde kaldı

Elbette ki verecek yada vermeyecek olan Allah biz bilemeyiz kime nasıl istediklerini vereceğini,ama o tip dualar(hani şunu yaparsan söle olur) gibi dualar vardır dinimizde,alimler de paygamber efendimiz de uygulamıştır ve sonucunu almışlardır elbette,bakış açısı baz insanlarda şu şekilde;ben hiç bir dini kaideyi yapmayım gidip su kadar duayı okuyayım ve zengin olayım,yada ahastalıgım gecsın,yada evleneyim,yada... sonra bu ettıgı duanın gerceklesmedıgını sanan ınsan nasıl bir eleme düşer siz de bilirsiniz cunkkü dini o duadan ibaret sananlar cogunlukta bugün oruc baba türbesine sirke döken orada çaput bağlayan insanlardan bahsediyorum ne yazıkki anlatabildim mi bilemiyorum tabi :D
 • Paylaş
İşte bence insanları doğru bilgilendirmiyorlar. Diyorum inanmayın böyle saçmalıklara. Dini alimlerin de peygamberlerin de sayacaklarını düşünmüyorum okuduğu duanın haddi hesabını!
 • Paylaş
Senin okudugun duanının haddini sayacak olan peygamberler yada alimler değil ki,onu Allah sayar,bak herkesin anlayacağı türden bir açıklama hatırladım paylaşayım: yapılan duaların her biri bir anahtardır ve Allah katında bir kapıyı açar bazı dualar vardır ki sayısı adedince önemlidir ve sadece o rakamdaki dualar o kata ulaşır ve istenilen niyaz ediilen gerçekleşir,buna bir örnek de namaz sonrası tesbihat 33 er kere subhanallah elhamdülilllah ve allahuekber dememizde sünnetttendir
 • Paylaş

DERVİŞİN TESBİHİ

Aylarda yaz ayları çok sıcak bir gün Derviş'in birisi hayatını Allah’ına adamış, elinde tesbih zikir ediyor. Düşünceli bir şekilde yolunda yürüyor. Çok dalgın ama bu dalgınlıgını bozan birşey oluyor. Karşısında sıcaktan al al olmuş yüzü, yanakları elmasının rengine dönüşmüş yorulmuş bitkin halde koşarcasına bir kız! Derviş ile karşı karşıya gelir:

 "Kızım nereye gidiyorsun böyle yavaş ol düşeceksin!"

Kız cevap verir; "Sevdiğime gidiyorum derviş amca."

 

"Peki elindekiler nedir?"

 

- Kız ; "Elma!" der.

 

"Doldurmuşsun kucagını nasıl yiyecek onların hepsini?" der gülümser. Biraz durduktan sonra:

 

"Kaç tane var orada elma?" der Derviş!

 

- Kız cevap verir; "Derviş amca insan sevdiğine götürdüğü şeyin adetini merak eder mi? Ne bileyim hiç saymadım ki!" der.

 

Ve usulca kırar Derviş elindeki tesbihi...

 • Paylaş
Bu bence tamamen hikaye dediğin gibi yanlış anlama ama mesela daha bu akşam cübbeli hocadan dinledim ki kendisinin ilmine güvenirim dediki'' bizim namaz sonrası çektiğimiz zikir 33 er kere yani,bu zikir sadece ümmet-i Muhammed'E verilmiş özel bir zikirdir'' google a sormak lazım gene de yada bir bilene
 • Paylaş
Belli duaların belli sayıda zikrinde tılsımlar olduğu ileri sürülür. Bir nevi şifre yani. Bazı dualar belli sayıda okunup cinlerle irtibata girmek sağlanırken başka dualar başka sayılarda okunup onlara karşı koruma sağlandığı söylenir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2056 Görüntülenme13 Takipçi18 Yanıt