Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı hesap girişlerinde (e-devlet, banka hesabı, e-okul gibi) neden kutudaki yazıyı veya sayıyı yazınız gibi güvenlik sorusu sorulur?

Bu bir güvenlik önlemidir. Web siteleri giriş sayfasından sisteme girmeye çalışan kişinin insan mı yoksa makine mi olduğunu bilmez. Bu yüzden bazı sitelerde -özellikle güvenliğin yüksek seviyede önemli olduğu sitelerde- sayfada böyle bir kod yerleştirilerek makinenin (virüs ya da botun) okuyamayacağı, her seferinde değişen, resimler içine karıştırılarak sunulan karakterler veya sayılar oluşturularak kullanıcıya gösterilir. Bu sayıyı insan gözü ile anlayıp ayırt edebiliriz ve gördüğümüzü o kutuya yazarız. Web sitesi de arka tarafta bu sayıyı kullanıcının yazdığı ile kıyaslayarak doğruluğunu kontrol eder ve sayfayı kullanananın insan olduğundan emin olur.

Bu kullanıma ek olarak; sitelere yazılan botlarla yapılan saldırılarda formlar otomatik olarak doldurulabiliyor ve siteye gönderilebiliyor. Bunun önüne geçmek için de yine yukarıda anlattığım nedenlerden ötürü bu sistem kullanılabilir.

Bu sisteme verilen genel ad CAPTCHA'dır. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart kelimelerinin kısaltmasıdır. Zaten adından da anlaşılıyor ne yaptığı :) (Turing Testi nedir?). Yanlış hatırlamıyorsam ilk bulanlar da bu arkadaşlar idi ve bu ismi vermişlerdi: captcha.net
  • Paylaş
2

Cahit Ceylan, Teşekkürler

Serkan Köse, Rica ederim..

Kısaca bot mu insan mı olduğunu ayırt etmek içindir.
  • Paylaş
1

Cahit Ceylan, doğru google hesabı veya youtube hesabı açarkan 'bot olmadığını kanıtla' diye belirtiyor ama tam olarak neden böyle bir önlem almışlar neyin hilesini kapatmak için diye merak etmiştim onuda Serkan Köse abimiz açıkladı. Teşekkürler.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

346 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt