Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı hizmetleri kullanabilmesi için kredi satışı yapılan bir internet projesinde yasal prosedür ne olmalıdır? Satın alınacak kredi miktarlarının çok düşük (örneğin: 1 lira) olması durumunda bile mesafeli satış sözleşmesi mi geçerlidir?

Projenin amacı kullanacak kişiye de fayda sağlaması fakat mesafeli satış sözleşmesine göre maliyet çok yükseliyor. Bu maliyeti azaltıp daha ufak miktarlar ile nasıl hizmet sağlayabilirim? 1 lira için fatura kesmek, kargo maliyeti dahil min. 5 lira maliyet oluşturuyor. Birilerine yararlı olmasını isterken kendime zararlı oluyor proje. 1 liralık hizmet içinde kullanıcıdan çok daha fazla ücret almak ta istemiyorum. Projenin hitap ettiği kitle bunu kaldıramayabilir.Düzenle
@AhmetFaik sorun aslında benim de daha önce araştırmak isteyip ancak daha sonra araya başka işlerin girmesinden dolayı askıya aldığım bir soruydu. Bugün senin sayende tekrar hatırlayıp araştırma fırsatı buldum. Sorunu doğru anladıysam ortada fiziksel bir ürün yok. Sadece bir hizmet satışı var. Yani vermiş olduğun internet ortamındaki bir hizmet için para talep ediyorsun. Bunun yasal prosedürü araştırmalarım sonucunda sanırım bir noktaya vardı. Ticari bir kuruluş olmadığın için yani tüzel bir kişiliğe sahip olmadığın için, otomatik olarak gerçek kişi statüsünde Gelir Vergisi'ne tabi oluyorsun. Gelir Vergisi Kanunu'nda kanunun kimleri kapsadığı ve istisnai durumlar anlatılmış. İstisnai durumlar kısmındaki dördüncü bölümü aynen aktarıyorum:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Kazançlarda İstisnalar
Serbest meslek kazançlarında:
Madde 18 – (Değişik: 4/12/1985 - 3239/40 md.)
(Değişik birinci fıkra: 11/8/1999 - 4444/4 md.) Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.

Ben buradan bizi alakadar eden bilgisayar programcısı ve bilgisayar yazılımı kısmını alarak şöyle bir sonuca ulaşıyorum. Yapmış olduğun hizmet bir web yazılımı sayılır. Bu nedenle burada aktarmış olduğun bilgi, belge, dokuman, resim vb içerik anonim olduğu süre içerisinde sanırım bir problem yok. Ancak eğer içerik anonim değil ise paylaşmış olduğun daha doğrusu para ile satmış olduğun hizmet bir başka kişiye ait ise o zaman Fikri Mülkiyet Hukuku'nun kapsamına girersin ve o zaman hukuki bir yaptırım ortaya çıkar.

Senin maliyet olarak saymış olduğun masraflara da gelince. Sen ürünü sanal ortamda hizmet olarak verdiğin için yani kullanım alanı internet üzerinde olduğu için fiziki bir ürün satmadığın için uzaktan satış sözleşmesini göndermene gerek yok. Sadece üyelik sırasında şahıs mesafeli satış sözleşmesini okudum butonunu tıkladığında bu kaydı veri tabanında kanıt olması açısından saklamalısın. Çünkü bu sözleşmenin sana getireceği yükümlükler var. Karşı tarafın cayma hakkını kullanması durumu gibi. Fakat yine sanal bir ürün olduğu için ürün hizmetin alınması ile kullanılmış olacağından karşı tarafın hak talebi geçersiz olur. Yani yapmış olduğum araştırmalar sonucunda benim mantığım derki bu işin sana problem olacak hukuki bir tarafı yok gibi gözüküyor. Benim aklımda da bir kaç proje var ve onların mantığı da senin projenin mantığında. Bu nedenle iyi oldu. Umarım sana da yardımcı olabilmişimdir. En azından kafanda bir fikir oluşmuştur.
  • Paylaş
Sanal pos için mesafeli satış sözleşmesi olması gerekmektedir.. Banka mesafeli satış sözleşmen yoksa posun kullanımını açmıyor.. Beni sırf bu mesafeli satış sözleşmesi yüzünden bir hafta bekletmişlerdi.. işin içinde 1 tl olsa bile olması gerekir bence.. Kazancın 1 tl ise mobil ödemeler daha uygun olacaktır.. Kredi kartı ile yapılan ödemelerin vergilendirilmesi gerekmektedir.....
  • Paylaş
Bu dahil tüm genellemeler yanlıştır demiş vaktiyle Nietzsche ama şimdilik görebildiğim kadarı ile internet üzerinden gerçekleşen çoğu işlem mesafeli satış kategorisine girecektir. Çoğu işlem diyorum zira internet bankacılığı genel olarak özellikli, nitelikli kabul edilen bankacılık düzenlemelerine tabi olduğu için bu kapsama girmiyor gibi gözüküyor. Ancak bu konuda yapılmış başkaca değerlendirmeler var mı araştırmaya devam etmek uygun düşer.
  • Paylaş
Bu işler eskisi kadar zor değil. Kredi kartı ile satış yapmak istiyorsanız payu, ipara ve benzeri ödeme sistemleri size yardımcı olabilmektedir. Olası tüm sorularınızın cevaplarını da bu firmalardan alabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Ahmet Faik@hizircan cevabın için teşekkür ederim ama olayım zorluğunda değil. Kendimi tam aktaramadım.Verdiğim hizmetin gerçek bedeli 1-2 lira. Kullanıcı bu hizmeti satın aldığında vergisi, fatura kargo masrafı işin içine girince bana maliyeti 5lira'yı buluyor. satış sözleşmesinde fatura kesilmesi ve tarafa iletilmesi hükmü var. Kargo bedelini kullanıcı ödesin derseniz 1-2liralık bir ihtiyaç için 7-8 lira neden ödemek istesin. Bu açıdan bakarsak hem kullanıcı hemde projeyi rahatlatacak bir şeyler arıyoruz. Açıkcası diyebilirim min. 30lira yatırman gerekebilir diye(çözüm bulamazsam böyle bir olaya yönelicem). Kullanıcı kitlesine bu zorunluluğu sunmak istemiyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1088 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt