Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı insanlar daha zeki görünmek için ateist olduklarını söylüyor olabilir mi?

Ateist olmak bir zeka göstergesi değildir bence, tıpkı bir aptallık göstergesi olmadığı gibi.
  • Paylaş
Daha zeki görünmek için değil de özellikle ergenlik çağlarında gençler belli gruplara dahil olabilmek için kendilerini ateist olarak etiketleyebiliyorlar. Gerçekten ateist değillerse bu zaten çok uzun sürmez ama bunun haricinde bir insan ya inanıyordur ya inanmıyordur.
  • Paylaş
İNSAN AKLI YOK OLMAYI KABUL ETMEZ. Tıpkı tokat yemeyi kabullenmediği gibi. Akıl, insandan sonsuzluğu talep eder, var olmayı talep eder, tıpkı elimiz yandığında çekmek istediğimiz gibi, üzerimize bir şey düşecekken kaçmaz istediğimiz gibi AKIL İNSANDAN NEGATİFİ TALEP ETMEZ...

Durum böyleyken insana insan sıfatını veren aklı yok sayarak sonsuzluğa değil öldükten sonra yok olmayı kendine şartlandıran birinin halinin sürekli kendine tokat atıp duran birinin halinden farkı nedir? :)

Zeki bir insan aklını kullanır, kendine bakar, yeryüzüne bakar, gökyüzüne bakar, insanın menfaati için yaratılmış sonsuz meyveye, sebzeye, suya, güneşe, aya, havaya bakar ve ayağına giydiği bir ayakkabının bile kendiliğinden olmayacağına inandığı gibi, şu kainatın da kendiliğinden olamayacağına inanır, nasıl ki ayakkabıyı meydana getiren bir üreticinin varlığına inanıyorsa kainatın da bir yaratıcısı olduğuna inanır.

Zeki insan aklını kullanır, imanını güçlendirir. Ya ateist?..
  • Paylaş
8

Şaman, Yani? Böyle bir şey olamaz mı demek istiyorsunuz?

twitbulur, Ateistligin akil ve mantik disi oldugunu dusundugum icin, ateistligi bir fark unsuru olarak gorucek kisilerin ancak ve ancak arabesk sarki dinlerken ellerine kollarina faca atarak daha fazla dikkat ceken ve ani daha fazla yasadigini gosteren bir eylem icinde olmalarindan farki yoktur bana gore :) Bir sarki ugruna faca atmaya baslayan biri faca atanlardan oldugu icin ne kadar zekice gorunebilir? Bence cahillikten baska bisey degildir..

Şaman, Yani sizce kendilerine faça atan insanlar ateist ve kendilerine faça atarken aynı zamanda zeki görünmeye çalışıyorlar, doğru mu anlıyorum? Yalnız soru, zeki görünmek için Müslüman oldukları halde ateist olduklarını söyleyen insanları soruyor. Yani aslında bazı çakma ateist, sahtekar Müslümanların ortalıkta dolaştığından şüphelendiğini vurguluyor yazar. Siz ne diyorsunuz? Rastlıyor musunuz zeki görünmek için ateist olduğunu iddia eden Müslümanlara?

twitbulur, Ateistligi secmek ne kadar zekice bir hareket ki ateist gorunmek zeka namina bir deger tasisin? Temeli curumus kolonlari olmayan superluks bi rezidans ta yasamayi mi tercih eder insan yoksa ne olursa olsun temeli saglam olan baska herhangi bir yerde yasamayi mi... Curugu sectikten sonra gerisi kusursuz olsa ne yazar... ateist olmak zeki gorunme unsuru degildir bana gore... ama secenin zekasini gosterdigi kesin..

Şaman, Şimdi aslında soruda ateistliği seçmekten de bahsedilmiyor. Diyor ki bazı Müslüman kardeşlerimiz kendilerini ateist olarak tanıtıyorlar. Hiç o Müslüman kardeşlerimizden gördünüz mü?

Şaman, Hocam siz bilgili, ilim, irfan sahibi birine benziyorsunuz. Yazınızdaki asıl problem; bu sayfada ateistlik değil ateist olduğunu iddia eden Müslümanlar'ın tartışılıyor olması. Siz de direkt olarak ateizm karşıtı propagandanızı döktürmüşsünüz. Profilinizden de belli olduğu üzere bu mecrada yenisiniz.

Öncelikle hoş geldiniz.

Bu sitede ateizmin tartışıldığı bir çok sayfa var; eğer bu nadide, güzel, üsluplu metninizi o sayfalardan birine kopyalayıp yapıştırırsanız o sayfaları takip eden müminlerden beğeni bile alabilirsiniz. Burada ise sadece soruyu okuyup ya da okumayıp anlamamış gibi görünüyorsunuz...

Buradaki sorulardan biri de bir Müslüman'ın kendini ateist olarak göstererek bir ateisti kandırması caiz midir, değil midir? Yoksa İslamiyet her türlü sahtekarlığı (bir ateiste karşı olsa dahi) yasaklar mı? Bu tür Müslüman kişiler, bu sahtekar halleriyle günaha giriyorlar mı?

Bert, Saman genclere yine dokturmussun bi bana cevap yazmadin :) aliniyorum ama!!!

Şaman, Doğru dedin @Bert, senin de mektubuna cevap vermeliyim bir ara. Merak etme aklımda. Ben de araştırıp güzel bir cevap döktüreceğim. C:

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

856 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları