Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı internet siteleri (örn. inekle.com) freelance olarak insanları çalıştırıyorlar ve aldıkları ödemeleri bu insanlara yönlendiriyorlar. Bu durum gelir vergisi ve SGK açısından nasıl değerlendiriliyor?

Benim merak ettiğim kredi kartı üzerinden alınan ve kaynağı belli olan bu parayı freelance çalışanalara kanuni olarak nasıl aktarıyorlar. Aynı zamanda bu freelance çalışma için SGK bir kayıt talep etmiyor mu? Ediyorsa neye göre ediyor? Düzenle
İnternet sitesi kredi kartı ile yapmış olduğu tahsilatlar karşılığında fatura düzenlemekle yükümlüdür. Freelance olarak çalıştırmış olduğu kişilere yapmış olduğu ödemeler karşılığında bu kişilere vergi mükellefi olmaları halinde fatura karşılığı ödeme yapar. Bu kişiler vergi mükellefi değil ve bu işi sürekli olarak yapmıyorlar ise internet sitesi tarafından bu kişilere Gider Pusulası imzalatılarak ödeme yapılmaktadır. Gider pusulası düzenlenirken yapılacak ödemeden % 10 Gelir Vergisi kesintisi yapılır, kesinti sonrası kalan kısım ödenir. Yapılan % 10 Gelir Vergisi kesintileri İnternet sitesi tarafından sorumlu sıfatı ile muhtasar beyannamesi ile vergi dairesine bildirilir ve ödemesi yapılır.
Freelance olarak çalışanlar bu işi sürekli yapmaları halinde vergi mükellefi olmaları gerekmektedir veya internet sitesi tarafından sigortalı personel olarak istihdam edilmelidirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

423 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt