Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı kurslarda bilinçaltı tekniğiyle dil öğretildiği iddia ediliyor. Bu doğru mu? Aranızda hiç deneyen var mı?

NLP (Nöro Linguistik Programlama) adı altında geçen bu kurslar iddia ettiği şekilde bilinçaltı teknikleri temel almaktadır. Çıkış noktaları yapılan en büyük hatalardan olan gramer temelli İngilizce öğrenme çabasını ortadan kaldırmak. Nasıl ki bebekken anadilimizi kısa sürede konuşmaya başlıyorsak, en etkili öğrenme şekli olan farkında olmadan öğrenme yöntemini dile 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde uyguluyorlar. Bu kursların hedef kitlesi, ingilizce temeli olan fakat konuşamayan kesimden oluşuyor. Kişilerin dili konuşmalarına ket vuran engelleri ve korkularını ortadan kaldırıp motivasyonları açığa çıkararak aslında var olan potansiyelini kullanmasını sağlıyorlar (fakat hiç ingilizce bilmeyen kişilere de hipnoz yöntemi ile bir bebeğin anadilini öğrendiği gibi refleksif biçimde, kısa sürede öğretebileceğini iddia eden kurslar da var) .
Bizler gün içerisinde uyanıkken pek çok uyarana maruz kalırız ve yeni gelen bilgiler diğerlerinin hatırlanmasını zorlaştırır. Uyku ise bu bilgilerin yerleşmesi ve sağlamlaşması işlevini görür. Uyku esnasında bu bilgi yığını düzenlenir ve zihnin belirli yerlerine yerleştirilir, yeni uyaranlara kapalı olduğumuz bu süreçte eski bilgiler sağlamlaşır. İngilizceyi de gün içerisinde gramer yapısı ile öğrenmeye çalıştığımızda bilinçaltımız bunu anlamlandırmada sıkıntı yaşar ve diğer bilgilerle birlikte çoğunluğu hafıza çöplüğüne gider. Bu mantık ile NLP'de yapılan, uykuya benzer bir zihinsel durum içerisinde olduğumuz hipnoz sırasında bilgiyi doğrudan bilinçaltına göndermek. Bu sayede bilinçaltı böyle bir ayıklama ve derleme sürecine ihtiyaç duymaz ve kısa sürede kalıcı öğrenme sağlanmış olur.
Üniversitede bir hocam Amerika'da farklı bir dil için aldığı NLP kursunun çok etkili olduğunu dile getirmişti. Fakat bu noktada iyi araştırma yapmak gerekiyor, ticari amaçlı işletmelerden uzak durup bu işi gerçekten profesyonelce yapan yerlere başvurmak büyük önem taşıyor.
  • Paylaş
Ben onların hıc bırıne ınanmıyorum ıngılızce yada başka diller sadece okullardan öğrenılmez ben 12 sene ingilizce gördüm ama yaptıgım 6 aylık pratıkle yabancı dıllerın grammerle hıc bı sekılde tamamlanamayacagını ogrendım eger yabancı dıl ögrenmek ıcın kursa gıdıceksenız bunu desteklemenız gerekır bunun ıcınde yabancı bı arkadas sureklı senle asla turkce konusmıcak bırı olmalı herkesın ımkanı yok yurtdısına gıtmeye ama mutlaka pratık şart o pratıkde kursla olmuyor malasef
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

481 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Bilinçaltı İngilizce gerçek mi?

  • Bilinçaltı dil öğrenme doğru mu?

  • 2.Bilinçaltı dil öğrenme gerçek mi?