Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bazı yabancı siteler .de .ru gibi uzantıya sahip Türkiye'de neden .tr yok da .com.tr .net.tr filan gibi uzantılar var?

Basit internet kullanıcısı seviyesinde bilgi sahibiyim sadece merak ettiğim için soruyorum :)Düzenle
Türkiye'de .tr uzantılı domain var. Fakat Türkiye .tr uzantısının kullanımını kişilere ya da kurumlara açmıyor. Bu alınmış bir karardır. Mutlaka kararı alanların kendilerine göre sebepleri vardır. Fakat bu durumu 600.000 nüfuzlu Lüksemburg ile karşılaştırmak bunu ülkenin vizyonu ya da teknolojik alt yapısı ile bağdaştırmak mantıklı değildir. nic.tr Türkiye'deki tr uzantısı için bir örnektir.
  • Paylaş
5

Karl Engelpert, tsk.tr de var. Adres olarak yok demedim. xyz.com.tr yazmak yerine xyz.tr yazamiyorsam düpedüz bir sorun vardır ve mantıksız olan budur. Neden böyle emin değilim ancak %100 eminim ki bu karar verenlerin çapsızlığı ve vizyonsuzluğudur.

Hızır Can, Bence yargısız infaz yapıyorsunuz. O görevlerdeki insanlar da sizin ve bizim gibi "insanlar" söylediğiniz gibi vasıfsız ve çapsız olabilecekleri ihtimali kadar gerçekten vizyon sahibi ve ülke için bizim bilmediğimiz önemli bir çıkarı gözetiyor da olabilirler. Ben haksızlık yapılmamasından yanayım.

Karl Engelpert, Yargısız infaz yapmıyorum. Nic.tr ile görüştüm ordan biliyorum. Örnek verdiğim ülkeler geçmişte bu anlaşmayı yapmışlar, Ancak Türkiye böyle bir yola başvurmamış. Yeni bir çalışma başlattıklarını, yakında başvuruyu yapacakalrını söylediler.

Bu zamana kadar da kimsenin zoruna gitmemiştir bu durum yapmamışlardır. Bu hatadır, yanlıştır, vizyonsuzluktur.

Dilerseniz arayın kem kümlü konuşmalarına şahit olun. Yargıız infaz yapmıyorum.

Yavuz Arslan, yani aslında maksat xyz.tr gibi bir alternatif sunmak yerine xyz.com.tr, net.tr, org.tr vs deyip daha çok alternatif sunmaya yönelik bir çaba mıdır aslında?

Karl Engelpert, bunun kasıtlı bir çaba olduğunu düşünmüyorum. kasıtsız bir mallıktır olsa olsa.

Bunu Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı'nin 1990 yılında vermiş olduğu karara, tercihe dayandırılır. Bu konuda birçok söylenti olsa da elle tutulur tek neden gibi görünüyor. Nüfusu 600.000 olmayan Lüksemburg dahi .lu kullanabiliyorsa teknik olarak bir sorun, yada nüfuz olayı olduğunu düşünmüyorum.

Devlet kademelerini işgal edenlerin vizyonsuzluğu ve öngörüsüzlüğü düşünüldüğünde Türkiye'nin ikincil derece domainleri tercih etmesine şaşırmamak gerekir.

Edit:
Türkiye böyle bir talepte bulunmadığı için, diğer ülkeler başvurularını çoktan yaptıkları için Türkiye bu desteği veremiyor. Yakında başvuruyu yapacaklarımış.
  • Paylaş
2

Yavuz Arslan, com.tr vb. ikincil derken şu subdomain dedikleri şey mi?

Karl Engelpert, çek ayağını ordan tam üstüne bastın.