Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beat Kuşağı nedir?

Edebiyat


Beat kuşağı Amerikan şair ve yazarlarından oluşan bir topluluk olmasına rağmen doğaçlama, tutkulu diyalog, açık cinsellik ve uyuşturucu deneyimleriyle ilgilenmiştir.Bu sebeple de internette bir dönem açıklanan yasaklı kelimeler arasında gösteriliyor.Jack Kerouac tarafından Beat Kuşağı ismi ortaya çıkartılmıştır.


Not: Resimdeki kitap da bu konu üzerine yazılmış. Çünkü Beat internette yasaklanacak kelimeler listesi arasında yer almasıyla gündeme geldikten sonra; iki yayın evi yaptıkları açıklamayla bu yasağa tepki olarak bu kitabın doğduğunu belirttiler.

  • Paylaş
Tabuları reddeden bir kuşaktır.
Akım içinde yer alan yazarlar popüler kültür karşıtı yazarlardır.
İşlenilen konular ağırlıklı olarak uyuşturucu, alkol, seks gibi temalardır.
Ülkemizde bu akım dahilindeki yazarların kitapları "Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’na" takılmaktadır.
Hatta geçtiğimiz sene içinde Chuck Palahniuk'un "Ölüm Pornosu" adlı kitabı müstehcen olduğu gerekçesiyle Türkiye’de toplatılması için dava açılmış, çevirisini yapan Funda Uncu ifade vermeye çağrılmış,kendisinin kitabın yazarı değil çevirmeni olduğunu belirtmesine karşın  6 saat emniyette tutulmuştur.
  • Paylaş
1950 yıllarında ortaya çıkan bu edebiyat akımının öncüleri jack kerouac, william s. burroughs ve Allen Gingsberg'dir. En sevdiğim yazarı ise Richard Brautigan'dır (beat olarak değerlendirip değerlendirmeme konusunda şüphelerim olsada). Hiç bir ortak noktam olmamasına rağmen bu akıma dahil hissederim kendimi hep ve çok severim.

6:45 bu kuşaktaki yazarları ve kuşağı toptan sahiplenmiş ve ciddi eserlerini bastırmıştır. Bu döneme ait, okumuş olduğum ayrıca tavsiye edebileceğim bir kaç tanesi şunlardır.

Jack Kerouack - Yolda
Richard Brautigan - Tokyo montana ekspress
Richard Bruatigan - Talihsiz kadın
Richard Bruatigan - Kürtaj
  • Paylaş