Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeği nasıl temizlemek gereklidir?

Göz, kulak, el temizliği vb..Düzenle
  • Ağız temizliği; ilk 6 ay bebeklerin anne sütünden başka ek besine ihtiyacı yoktur. Anne sütünden sonra bebeğin ağzında mantarın neden olduğu pamukçuk meydana gelebilir. Bunu geçirmek için bir çay kaşığı ılık su ile bebeğin ağzını yıkamak işe yarayabilir. Ya da 1 çay kaşığı karbonatı bir bardak ılık suyla karıştırdıktan bir bez yardımıya ağız çevresi, dudakları ve içi temizlenebilir.
  • Göz temizliği; bebekler günün 17-18 saatini uyuyarak geçirir ve çapak oluşumu fazla gözlenebilir. Bu durumunda ılık suyla ıslatılmış bir bezle baskı yapmadan içten dışa doğru tek hamlede gözler silinir.
  • Kulak temizliği; Bebeklerin kulağına kesinlikle kulak çöpü sokmamak gereklidir. Yine ıslak bir bez yardımıyla kulak kepçesi ve dış kulak yolu temizlenir.
  • Burun temizliği; sıkça tıkanan buruna burun spreyi sıkmakta yanlış olur. Bebeklere serum fizyolojik ( izotonik su ) günde 5 damla damlatmak burun salgılarını yumuşatır ve tıkanmasını engeller. Böylece nefes alıp vermesini kolaylaştırmış oluruz.
  • Tırnak bakımı; Yeni doğan bebeklerin yüzüne dikkatlice baktığınızda özellikle 2 3 ayda göz çevresini tırnaklarıyla çizdiklerini görürsünüz. Bu nedenle ilk bir aydan sonra yeni doğan tırnak makasıyla uykudayken tırnakların kesilmesi ve eldiven giydirilmesi gereklidir. Aksi halde kaşırken göz korneasına zarar verebilir.
  • Göbek temizliği; Göbek bağı düşene kadar göbeği, yüzde 70lik alkol ve streil gazlı bezle silmeniz gereklidir. Steril gazlı bez göbeğin altına yerleştirilir, göbek ve göbeğin ucundaki mandal gazlı bezin üzerinde kalır.%70 alkol, göbek kordonuna damlatılır. alkolün cildine temas etmemesi gerekir. Göbek kordonunda kötü koku, akıntı, kızarıklık, kanama durumunda mutlaka çocuk doktoruna başvurmak gereklidir.
  • Alt temizliği; Islak silme mendilleri kullanarak temizlik yapılabilir ancak her gün bunu uygulamamaya özen gösterin. Arada bir ılık su ve pamukla temizlik yapın bu daha narin bir temizlik olacaktır. Ayrıca pişik kremi kullanmayı da ihmal etmeyin. Temizlikte kız bebeklere daha özenli davranmak gereklidir. Önden arkaya doğru bir temizlik yapılmalı ve genital bölgenin labia majör (dış dudak) labia minör ( iç dudak) ve üretranın dış kısmı steril bir şekilde temizlenmelidir. İdrar yolu enfeksiyonlarını bu şekilde önlemek mümkündür.
Bebeğe masaj yapmak en zevkli işlerden biridir :) Doğal zeytinyağı ve bebek yağlarıyla hafifçe parmak uçlarıyla masaj yapmak bebeği rahatlatır ve cildi içinde oldukça yararlı olur.
  • Paylaş