Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebeğimin solunumu durduğunda ne yapmam gereklidir?

Bu durumda ilk yardımı uygulamak çok önemlidir. Baktığınız bebeğinize rengi morarmaya başlamış dudakları morlaşıyor ve nefes almıyor. Evde tekseniz önce size anlatacağım ilk yardımı yapmanız gereklidir. Daha sonra 112 arayacaksınız. Nerden baksanız özellikle İstanbul'da yaşıyorsanız ambulansın gelmesi yarım saatten önce olmayacaktır. Önce ilk yardım sonra 112 arayın. Ambulans gelene kadar ilk yardıma devam edin.

Yapmanız gerekenler sırası ile;

  • Baktınız ki bebeğiniz nefes almıyor paniklemeniz çok doğal olacak ama unutmayın sizden başka o an ona yardım edecek kimse yok. Korkmadan bu uygulamaları yapın. Bebeğinize daha fazla zarar vermezsiniz sadece o panik halindeyken etkin ilk yardım yapamamış olursunuz.
  • Bebeğin önce ayak tabanlarına iki kere vurun. Ayak tabanına tek harekette vurup aynı anda bebeğin çenesini havaya kaldırın. Boynu düzleşsin ve nefes alması için daha çok alanı olsun.
  • Bebek hala nefes almıyorsa sırt üstü yatırıp, ağzını ve burnuna aynı anda hava verecek şekilde 2 kere nefes verin. Nefes verirken göğsünü kontrol edin eğer göğsü hareket ediyorsa nefesi etkin bir şekilde vermişsinizdir. Eğer hareket yoksa nefes verilmemiştir. Ağzına ve burnuna bir vermek önemli çünkü ağzına verdiğiniz nefes burnundan çıkar. Yetişkine yaptığımız ilk yardımda da dikkat ederseniz burnu kapatıp ağza nefes veririz ki hava kaçmasın. Bebeklerin ağzı ve burnu ufak olacağından ikisini de ağzınızla kaplayabilirsiniz.
  • Hala bebek nefes almıyorsa kalp masajına geçmeniz gereklidir. Bebeğin başını kendinize çeviriyorsunuz. Düz bir şekilde yatırın. Bebeğin meme uçlarından baş parmaklarınızla ölçü alın. İki baş parmağınızla tam ortaya gelin. Sadece baş parmaklarınızda ortadan masaja başlıyorsunuz. 30 bas çek bas çek yapıcaksınız. Hızınızı şöyle ayarlayın; 1 ve 2 ve 3 ve ... Şeklinde olsun. Aralara koyduğunuz 've' hızın ayarlanmasını sağlar.
Bebek Sağlığı

Bu uygulamaları ambulans gelene kadar yapmaya devam edin. Anne adayı olan ya da ufak bebeği olan anneler devlet hastaneleri de dahil olmak üzere eğitim hemşirelerinin verdiği bu eğitimleri takip edip katılabilir. Bende bu bilgileri öyle öğreniyorum... Bebeğinize birileri yardım edene kadar çaresizce beklemektense kendiniz bu yardımı öğrenebilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

154 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt