Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebekler nasıl uyutulmalıdır?

Bebek Sağlığı


Bebekler huzursuzluklar çok görülür. Uyku düzeni tam olarak oturmadığından uykusu geldiğinde ağlar, gözlerini ovalar, saç çeker ve ellerini yumruk yaparlar. ilk 6 aya kadar bebekler emzirilerek kolayca uyutulur. Bebek sırtüstü yattığında sürekli uyanıyor ve ağlıyorsa yüz üstü yatırarak karnına uygulanana basınçla gaz sorunu da ortadan kalkabilir.
Artık meme emerek uyumuyorsa, ayağa alıp sağa sola çok sarsmadan sallayabilirsiniz. Salıncağa koyarak yada bir battaniye yardımıyla sağan sola doğru sallayabilirsiniz.
Ancak bebeği yatağına yatırıp çok ağlamadığı zaman dışında alıp uyutmamak gerekir. Eğer her ağladığında kucağa alıp uyutulursa bebek buna alışır ve her ağladığında kucağa alınacağını bilir.
  • Paylaş
Uykusu olmayan bebeği uyutmak kadar zor bir şey yok. Bence bebeğin uykusu gelesiye kadar beklenmeli aksi takdirde çok sabır isteyen bir iş.
Anneannem dizinde sallıyor ve bebeğin gözlerinin üstüne ince bir kumaş  ile kapatıyor. ( sadece gözleri) . 10- 15 dakika da uykuya dalıyor.

Sallama olayının esprisi de; bebekler anne karnındayken sallandıkları için doğunca da aynı ortamı oluşturmakmış. Ben kısık müzik eşliğinde sallamayı denerim hep. Biraz vakit alıyor ama bebekten bebeğe değişir tabi. Uzmanlar bebeğe kendi yatağını benimsetmenizi öneriyorlar. Çünkü alıştırırsanız bebek 3-4 yaşına kadar sallanarak uyumayı istiyormuş.
  • Paylaş
  • Düzen oluşturulmalıdır.Yeni doğan bebekler günde 16 saatten fazla uyurlar.Her iki saatte bir karınları acıktığı için uyanırlar.Bu durum başta düzensizken zamanla bir düzene oturmalıdır.3. aya kadar bebekler geceleri 5 saat uyur,6. aya gelindiğinde ise bu gece uykusu 12 saate kadar bile çıkabilir.
  • Bebeğe uyku alışkanlığı kazandırılmalıdır.İlk aylarda geceleri beslenme olur ama zaman geçtikçe bu da azalır.
  • Gün boyu bebeğin yorulması sağlanmalıdır.Bebek uyanıkken onunla konuşmak,şarkılar söylemek,oyun oynamak onun yorulmasını sağlayacaktır.Böylece uyuması daha kolay bir hal alır.
  • Bebek daha uyumadan,mayışmaya başladığında yatağa konulmalıdır.Böylece uyuma süreci ve yatak arasında bir bağlantı kuracaktır.
Bebek Sağlığı
  • Paylaş
Uykusunun geldiği hissedildiğin eğer gaz vs sıkıntıları ortadan kaldırıldıysa yatağına (veya yanınızda bir yere-uyumadan önce yatağına götürülür) yatırılıp kendi kendine bir süre sakin vakit geçirmesi sağlanabilir. Yatağının rahatça görebileceği bir yerine tanıdığı bir oyuncak konur veya oynayabileceği şekilde kenarına asılırsa sıkılmadan sakinleşmesi kolaylaşır. Belki onu rahatsız etmeyecek düzeyde bir müzik açılabilir. Sonra da minik yavru uyur : )

Not: anlatıldığı kadar kolay değildir, ama imkansız da değildir : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1249 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları