Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebekler ne zamana kadar anne sütüyle beslenmelidir?

Psikolojik açıdan bakacak olursak, her canlının büyüyüp gelişmesine eşlik ederken, o canlının o sırada içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerine göre hareket etmenin destekleyici ve önemli olduğu bilinmelidir. Bu doğrultuda, bebek de gelişim basamaklarında ilerledikçe başka bir deyişle ''yapabilir'' hale geldikçe o basamağa uygun sorumlulukları alması için cesaretlendirilmelidir. Yemek yiyebilir hale gelmek de bunun gibi eriştiğimiz bir gelişim basamağıdır. Bir çocuk dişleri çıktığı andan itibaren doğa tarafından ''yiyebilir'' hale getirilmiş demektir. İlk dişleri çıkmaya başladığı zaman çocuğun, yiyebileceği konusunda cesaretlendirilmesi bu gelişim basamağına uygun bir davranış olacaktır. Dişi olan bebeğe anne sütü vermeye devam etmek hem onun gelişimini ve var oluşunu tanımamak hem de yeterli olmadığı bilgisini vermeye başlamak olarak değerlendirilebilir. Bu yaşantılar, bu bilgilerle büyüyen çocukların, sonraki gelişim basamaklarında da becerileri doğrultusunda hareket edememeleri sonucunu beraberinde getirebilir.
  • Paylaş
Buharalı İbni Sina şöyle demiş: 'Bebek mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebek daha anne karnında iken onu besleyen kana en çok benzeyen besindir' (980-1037 yıllarında)

Günümüzde ise doktorlar bebek doğduktan sonra ilk altı ay anne sütüyle beslenmesinin öneririler. Su dahil hiçbir ek besin verilmemesini söylerler. Anne sütü sayesinde görülen hastalıkların azaldığı ve beyin gelişiminin daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle ilk hafta gelen yoğun kıvamlı süt hayati önem taşır. Aşı özelliğine sahiptir çünkü.
  Bebek Sevgisi
 Bu bayağı ufacık...:)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

965 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt